Kayah. Fot. PAP/Krzysztof Świderski
Kayah. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Sygut wręczył Kayah nagrodę w Opolu. „Nie było mnie tutaj osiem lat”

Redakcja Redakcja Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 51
W piątek wieczorem Kayah odebrała statuetkę podczas 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu z rąk dyrektora generalnego Telewizji Polskiej Tomasza Syguta. To nagroda TVP Polonia. Kayah kilkukrotnie podkreśliła, że „nie było jej w Opolu osiem lat”.

Kayah i Piasek poprowadzili koncert "Premier" na festiwalu w Opolu

W opolskim amfiteatrze w piątkowy wieczór koncertem „Premier” rozpoczął się 61. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki. Swoje utwory zaprezentowało dziesięciu wykonawców.

Pisaliśmy w piątek wieczorem, ze piątkowy festiwalowy wieczór w Opolu poprowadzili Kayah i Andrzej Piasek Piaseczny. Oboje byli przeszczęśliwi, że powrócili do słynnego opolskiego amfiteatru. Autorka „Testosteronu” nie omieszkała zauważyć, że nie było jej w Opolu osiem lat.


– Strasznie się stęskniłam tego sygnału rozpoczynającego Festiwal w Opolu. Nie było mnie tu osiem lat i bardzo się za Wami stęskniłam – mówiła Kayah. – Wracamy wytęsknieni festiwalowej atmosfery. Opole znowu łączy i jak zawsze docenia największych muzycznych mistrzów – przekonywała artystka.

– Jesteśmy debiutantami w tej roli, więc proszę nam wybaczyć przejęzyczenia – zastrzegała się mocno.

– Trochę nas nie było, dlatego wracamy z wytęsknieniem – dodał Piasek, który zniknął z TVP w 2021 roku. 


Festiwal w Opolu. Kayah odebrała statuetkę z rąk Syguta

Kayah podczas festiwalu odebrała statuetkę z rąk Tomasza Syguta, dyrektora generalnego Telewizji Polskiej. TVP Polonia co roku przyznaje tę nagrodę polskim artystom, którzy zdobyli popularność poza granicami kraju.

Organizatorzy festiwalu w Opolu nie zapomnieli o zmarłym blisko miesiąc temu Jacku Zielińskim, wokaliście, trębaczu, skrzypku i współzałożycielu Skaldów. „W żółtych płomieniach liści” wykonali muzycy tego składu, a zaśpiewali Gaba Kulka i Łukasz Lach, zaś partie skrzypiec zagrał jazzman Adam Bałdych. 

Dodajmy, że nagrodę im. Anny Jantar w tegorocznym konkursie "Debiuty" Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu otrzymał 20-letni Norbert Wronka. Nagrodę publiczności, która głosowała za pośrednictwem sms-ów, otrzymał Alan Cymbalista - zwycięzca programu „Szansy na sukces. Opole 2024”.

Norbert Wronka - Nie Wiem, Czy Warto || 61. KFPP Opole 2024


Opole. Koncert poświęcony twórczości Niemena

Koncertem „Debiuty” poświęconym twórczości Czesława Niemena w nocy z poniedziałku na sobotę zakończył się pierwszy dzień 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Swoje interpretacje piosenek zmarłego 20 lat temu artysty, przedstawiło dziesięciu wykonawców: Klaudia Marzec, Zalia, Lou Lou Safran, Norbert Wronka, Iga Kozacka, Wojtek Stefanowski, Natalia Muianga, Dominika Dobrosielska, Lina i Alan Cymbalista.


Józefina & Skubas z nagrodą „Premiery” 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu

Nagrodę koncertu „Premiery” 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, który rozpoczął się w piątkowy wieczór otrzymała Józefina & Skubas za piosenkę "Gdy jest brzydko". 

W piątek przyznano po raz 40. nagrodę publiczności im. Karola Musioła. W drodze głosowania sms-owego za najlepszy utwór tegorocznych "Premier" uznano "Ławeczkę" w wykonaniu Zabłockiego Osobiście & Czesława Mozila.

Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w kategorii muzyka wręczono Piotrowi Cugowskiemu i Jarosławowi Chilkiewiczowi za "Ciszę przed burzą". Nagrodę za najlepszy tekst przyznano Józefinie & Skubasowi ("Ławeczka").

W pierwszym dniu festiwalu zaprezentowane zostanie jeszcze recital Michała Bajora, który 50. lat temu debiutował na scenie opolskiego festiwalu.

W sobotę, podczas drugiego dnia festiwalu, odbędzie się koncert "Superjedynki", w którym będzie można zobaczyć gwiazdy polskiego rocka oraz Kabareton, który powrócił na scenę opolskiego amfiteatru po kilku latach przerwy. Festiwal zakończy się w niedzielę, koncertem "Zakochani są wśród nas", poświęconym piosenkom Janusza Kondratowicza.

KW

Źródło zdjęcia: Kayah. Fot. PAP/Krzysztof Świderski

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj51 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura