Fot. Facebook.com
Fot. Facebook.com

Bąkiewicz się doigrał? Został oskarżony o zniszczenie zabytku bazgrołami

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 12
Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Robertowi Bąkiewiczowi (zgadza się na podawanie nazwiska) ws. uszkodzenia zabytku. Chodzi o sprawę ze stycznia, kiedy to opublikował film, na którym maluje na zabytkowym budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska symbol Polski Walczącej.

Akt oskarżenia przeciwko Bąkiewiczowi. Grozi mu 8 lat odsiadki

"Prokuratura Rejonowa Warszawa Ochota skierowała akt oskarżenia przeciwko Robertowi B. oskarżonemu o uszkodzenie w dniu 25 stycznia 2024 roku w Warszawie przy ulicy Wawelskiej zabytkowego budynku Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będącego elementem współtworzącym układ urbanistyczny i zespół budowlany Kolonii Lubeckiego, poprzez namalowanie na fasadzie budynku czarną farbą dwóch znaków Polski Walczącej, w wyniku czego trwale uszkodził strukturę szydłowieckiego piaskowca jasnożółtego, czym spowodował straty w wysokości 3740 złotych" - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

Czyn ten zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W kwietniu Bąkiewicz usłyszał zarzut uszkodzenia zabytku. Nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień, deklarując jednocześnie chęć złożenia wyjaśnień po zapoznaniu się z aktami postępowania.


Bąkiewicz się tłumaczy. Mówi o "obronie symboli narodowych"

"Przyszło nam żyć w czasach, gdy obrona symboli narodowych i pamięć o pomordowanych żołnierzach niezłomnych jest przestępstwem" - napisał w kwietniu na platformie X Robert Bąkiewicz, komentując zarzut.


Wieczorem 25 stycznia w mediach społecznościowych Roberta Bąkiewicza pojawiło się nagranie przedstawiające go, gdy malował sprayem symbol Polski Walczącej na budynku siedziby Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Według Bąkiewicza, "pani minister Paulina Hennig-Kloska prawdopodobnie kazała zdjąć symbol Polski Walczącej w budynku ministerstwa".


Awantura o zdjęcie symbolu Polski Walczącej w ministerstwie

O sprawie usunięcia tablic i symbolu Polski Walczącej informował tego samego dnia w mediach społecznościowych m.in. poseł PiS Wojciech Skurkiewicz, który zamieścił w portalu X fotografie wykonane podczas kontroli poselskiej.

"Tak wygląda tablica poświęcona Żołnierzom Niezłomnym w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Hennig-Kloska wprowadza nowe porządki… Barbarzyństwo to najdelikatniejsze słowo cisnące się na usta!" – napisał polityk.

Widać na nich jeden z korytarzy w budynku ministerstwa, ze ścian którego zdjęto symbol Polski Walczącej i tablice upamiętniające żołnierzy wyklętych.

Rzecznik MKiŚ Hubert Różyk dzień później poinformował, że tablice zostały zdjęte w związku z planowanym remontem. Dodał, że tablice te zostały zabezpieczone i są w budynku ministerstwa. Wyjaśnił, że znajdowały się one w części budynku, gdzie są przechowywane i mogą być przetwarzane informacje od niejawnych do ściśle tajnych i dostęp do tego korytarza jest bardzo restrykcyjny.

MB

Fot. Robert Bąkiewicz w czasie kampanii wyborczej 2023. Źródło: Facebook.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj12 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka