Donald Tusk (1P). Fot. PAP/Paweł Supernak
Donald Tusk (1P). Fot. PAP/Paweł Supernak

Zwolennicy CPK czekali na ruch Tuska. Padła zapowiedź

Redakcja Redakcja Centralny Port Komunikacyjny Obserwuj temat Obserwuj notkę 25
W czerwcu przedstawiona zostanie pełna prezentacja przyszłości przedsięwzięć kolejowych, lotniczych, lotniskowych w Polsce - przekazał we wtorek na konferencji premier Donald Tusk. „Przyszłość CPK leży w rękach ministrów z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050” - dodał.

Tusk: W czerwcu pełna prezentacja CPK

– Pełna prezentacja przyszłości - nie tego skrótu CPK, tylko przedsięwzięć kolejowych, lotniczych, lotniskowych w Polsce - będzie przedstawiona w szczegółach jeszcze w czerwcu – powiedział premier, pytany o to, czy podjął decyzję ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) i czy projekt ten będzie kontynuowany.


– Odpowiedzialni za to ministrowie wiedzą, że w czerwcu opinia publiczna, wszyscy zainteresowani poznają nasze plany i to w szczegółach, w detalach (...), tak żebyście państwo zobaczyli wszystko jak pod mikroskopem, jaka przyszłość czeka tę inwestycję – dodał szef rządu.

Co więcej, Donald Tusk powiedział, że „przyszłość CPK leży w rękach ministrów z Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050”. 


CPK czeka na realizację

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma zostać wybudowany Port Lotniczy, który w pierwszym etapie byłby w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwiłyby przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK zaplanowano Airport City, w skład którego weszłyby m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe.


Kiedy CPK? "Poprzednia data była myśleniem życzeniowym"

Spółka CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, jest zaliczona do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju.

Pod koniec kwietnia br. PPL podały, że realnym terminem, kiedy CPK zacznie funkcjonować, jest 2035 r. Oceniły, że podawana przez poprzednie władze data (2028 r.) "była myśleniem życzeniowym".


KW

Źródło zdjęcia: Donald Tusk (1P). Fot. PAP/Paweł Supernak

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj25 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka