Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com

Niemcy wracają do kontroli granicznych. Sytuacja wymaga specjalnych środków

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Od dziś (piątek) do 19 lipca możliwe są kontrole na wszystkich niemieckich granicach. Według MSW tymczasowe kontrole obejmują także przejścia graniczne z Danią, Francją i krajami Beneluksu, na których dotąd ich nie było. Ma to związek z rozpoczynającymi się za tydzień Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

Będą kontrole na niemieckich granicach. Również obywateli UE

Podróżni ze strefy Schengen mogą być również sprawdzani w ruchu lotniczym i portach. Kontrole odbywają się "w zależności od sytuacji i elastycznie" – stwierdziło ministerstwo spraw wewnętrznych. Wszyscy podróżni proszeni są o posiadanie przy sobie ważnych dokumentów podróży.

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej rozpoczynają się 14 czerwca w Monachium meczem otwarcia pomiędzy Niemcami i Szkocją, a kończą 14 lipca w Berlinie. Tymczasowe kontrole na granicach Niemiec są możliwe do 19 lipca. Celem kontroli jest wczesne wykrywanie i powstrzymywanie osób niebezpiecznych.

Stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią zostały niedawno przedłużone o sześć miesięcy - do połowy grudnia. MSW zarządziło je po raz pierwszy w październiku 2023 r.. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano. Celem jest walka z przemytnikami ludzi i ograniczenie nielegalnej migracji. Kontrole na granicy niemiecko-austriackiej trwają od jesieni 2015 roku.


Szefowa niemieckiego MSW: Sytuacja jest napięta

Ministra spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser powiedziała niedawno, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jest "napięta", przypomina w piątek portal tygodnika "Spiegel". Nie ma jednak żadnych konkretnych oznak planowanych ataków w związku z Mistrzostwami Europy. Podczas turnieju oprócz niemieckich funkcjonariuszy rozmieszczonych zostanie około 580 zagranicznych policjantów, w szczególności do patrolowania obiektów i transportu kolejowego.

Według ministerstwa jest to część intensywnej współpracy z organami bezpieczeństwa krajów uczestniczących, sąsiednich i ewentualnych krajów tranzytowych. Międzynarodowe Centrum Współpracy Policji (IPCC) w Neuss (Nadrenia Północna-Westfalia) stanowi serce tej krajowej i międzynarodowej współpracy.

MB

Fot.Niemiecki radiowóz. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj26 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka