fot. PAP/Adam Warżawa
fot. PAP/Adam Warżawa

Mamy złoto! Natalia Kaczmarek pobiła 48-letni rekord Ireny Szewińskiej

Redakcja Redakcja Lekkoatletyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 13
Natalia Kaczmarek czasem 48,98 poprawiła rekord Polski i zdobyła złoty medal w biegu na 400 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Europy w Rzymie. Za nią uplasowały się Rhasidat Adeleke z Irlandii (49,07) i Holenderka Lieke Klaver (50,08).

Rekord Natalii Kaczmarek

Poprzedni rekord Polski od 1976 roku należał do Ireny Szewińskiej i wynosił 49,28. Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan odpadły w niedzielnym półfinale ME.

Dwa lata temu w mistrzostwach Europy w Monachium na 400 m triumfowała Femke Bol, a Kaczmarek wywalczyła srebro. Tym razem wszechstronna Holenderka skupiła się na biegu na 400 m ppł oraz sztafecie 4x400 m.


Zmusiły ją rywalki

Wygrana w Rzymie to największy sukces Polki w karierze. Rok temu w Budapeszcie została wicemistrzynią świata. "Czuję po prostu ogromną radość i jestem z siebie bardzo dumna" - powiedziała po biegu PAP Kaczmarek.

- Nie wierzyłam w aż taki wynik. Wiedziałam, że będzie trzeba szybko biegać, wierzyłam w rekord Polski, ale na pewno nie myślałam, że to będzie złamanie 49 sekund. Zmusiły mnie do tego rywalki. Mój trener Marek Rożej śmiał się przed biegiem, gdy go pytali, ile pobiegnę, to mówił, że pobiegnę tyle, na ile mnie zmuszą rywalki, żeby wygrać. Jak widać dobrze mnie zna, bo miał rację - dodała szczęśliwa Polka. Medal zadedykowała trenerowi, z którym się jej świetnie pracuje.

Srebro Anity Włodarczyk

To nie koniec sukcesów Polek na lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Rzymie. Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem. Wygrała Włoszka Sara Fantini. Brąz wywalczyła Francuzka Rose Loga. Malwina Kopron zajęła siódme miejsce, a Katarzyna Furmanek była 11.

Fantini triumfowała wynikiem 74,18. Włodarczyk w najlepszej próbie rzuciła 72,92, natomiast Loga - 72,69. Kopron uzyskała 69,72, a Furmanek - 67,11. Anita Włodarczyk zdobyła już szósty medal mistrzostw Europy. Ma w dorobku cztery złote, srebrny i brązowy.

ja

Na zdjęciu Natalia Kaczmarek cieszy się ze zwycięstwa po finałowym biegu 400 m, fot. PAP/Adam Warżawa

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport