Zdjęcie: Materiały prasowe
Zdjęcie: Materiały prasowe

Thriatlonowe święto już w ten weekend

Redakcja Redakcja Sport Obserwuj notkę 0
Między 14 a 16 czerwca 2024 r. w Gdańsku odbędą się zawody triathlonowe LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE. Uczestnicy będą mogli wybrać dystans sprinterski, olimpijski lub najbardziej prestiżowym – zaliczanym do cyklu Challenge Family, dystansie średnim. Dodatkowo odbędą się zawody dla dzieci Trefl Aquathlon Gdańsk oraz charytatywny bieg dla kobiet Challenge Women by Brooks.

Zawodnicy i zawodniczki mogą rejestrować się na zawody do 9 czerwca. Dyrektor LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE, Adam Greczyło zaznaczył, że w tym roku po raz pierwszy w historii impreza przekroczyła próg tysiąca uczestników i uczestniczek, co jest najlepszym potwierdzeniem, że dbałość o najwyższe standardy organizacji zawodów oraz zapewnienie przyjaznej, rodzinnej atmosfery podczas imprezy przynosi efekty. Wydarzenie już od pierwszej edycji jest wspierane przez markę LOTTO należącą do Totalizatora Sportowego – organizację, która nieprzerwanie od prawie 70 lat wspiera rozwój sportu w Polsce.

– Nasze zawody to jedno z najważniejszych wydarzeń w triathlonowym kalendarzu. Potwierdzeniem tego są liczne wyróżnienia, które dostajemy. W całym cyklu Challenge Family nasza impreza została w 2021 r. nagrodzona tytułem Race of The Year, a w 2022 za najlepszą uznano naszą strefę finiszera. W ubiegłym roku zostaliśmy za to nominowani do nagród Challenge Family Awards aż w 7 kategoriach – najlepsza trasa pływacka, najlepsza miejscówka, najlepsza strefa mety, najlepsza strefa finiszera, najbardziej ekologiczna impreza, impreza roku oraz najlepsi kibice – podsumowuje sukcesy dyrektor LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE, Adam Greczyło.

Rywalizacja nie tylko dla dorosłych

LOTTO Challenge Gdańsk powered by PGE rozpocznie się w piątek, 14 czerwca zawodami Trefl Aquathlon Gdańsk, w których dzieci i młodzież w wieku 7 - 17 lat rywalizować będą na dystansach pływackich i biegowych dostosowanych do swojego wieku. W weekend od godziny 8 rano zaplanowano rywalizację na trzech dystansach. W sobotę, 16 czerwca zawodnicy i zawodniczki mogli wybierać pomiędzy sprintem (0,75 km pływania/20 km jazdy rowerem/5 km biegu), a dystansem olimpijskim (1,5 km/40 km/10 km). Z kolei w niedzielę odbędą się zawody na dystansie średnim, zwanym “połówką”, ponieważ rywalizacja odbywa się na połowie długości pełnego dystansu (3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i bieg maratoński). Na obu dłuższych trasach rywalizować będą także trzyosobowe sztafety, w których każdy zawodnik i zawodniczka startować będą w jednej z triathlonowych dyscyplin.

Atutem imprezy jest niezwykle malownicza trasa – triathloniści i triathlonistki rozpoczną zmagania od wyścigu pływackiego w Bałtyku, wokół mola w Brzeźnie, a następnie będą ścigać się na niedostępnej na co dzień dla kolarzy i kolarek trasie w tunelu pod Martwą Wisłą oraz obok imponującego stadionu piłkarskiego Polsat Plus Arena Gdańsk. Ostatni etap biegowy prowadzi przez Park Reagana tuż obok plaży, z finiszem na gdańskim molo.

Między innymi dlatego w gdańskiej imprezie chętnie uczestniczą też aktorki i aktorzy, dziennikarki i dziennikarze, czy sportowcy kojarzeni z innymi dyscyplinami sportowymi. W tym roku na starcie zobaczymy m.in.: aktorkę Joannę Moro, prezenterkę pogody Karolinę Filipkowską, dziennikarkę Karolinę Berezę, a także byłych lekkoatletów – halowego mistrza świata w 7-boju Sebastiana Chmarę oraz Marka Plawgo, wciąż aktualnego rekordzistę Polski w biegu na 400 m przez płotki.

Biegające kobiety wesprą hospicjum

Po raz kolejny w tym roku odbędzie się rekreacyjny, 5-kilometrowy bieg charytatywny Challenge Women by Brooks. Bieg ma na celu popularyzację aktywnego spędzania wolnego czasu wśród kobiet oraz wsparcie Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku, któremu organizatorzy przekażą całość opłat startowych. Na pierwszych 100 zapisanych i opłaconych uczestniczek czekają pamiątkowe koszulki, a trzy pierwsze zawodniczki na mecie otrzymają vouchery na sprzęt sportowy od marki Brooks Running. Ambasadorem biegu jest słynny trener Aleksander Matusiński, twórca sukcesów żeńskiej sztafety 4×400 metrów, oraz jego najbardziej utytułowana zawodniczka, mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4×400 metrów i wicemistrzyni olimpijska oraz świata w sztafecie 4×400 metrów, Małgorzata Hołub-Kowalik.

– Najlepszym potwierdzeniem jakości i uznania dla imprezy są jej partnerzy. Marka LOTTO jest z nami od pierwszej edycji. W tym roku dołączyły do nas tak uznane marki, jak PGE Polska Grupa Energetyczna, producent samochodów elektrycznych TESLA i biuro podróży ITAKA, które ufunduje bony dla zawodników i zawodniczek nagradzanych w kategoriach wiekowych – dodaje Greczyło.Komentarze

Inne tematy w dziale Sport