Nie żyje nestor polskich trenerów. Odszedł Orest Lenczyk

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 5
W Krakowie zmarł w wieku prawie 82 lat Orest Lenczyk - trener, który prowadził z sukcesami m.in. GKS Katowice, Wisłę Kraków, Ruch Chorzów czy Śląsk Wrocław. Nazywany był nestorem trenerów ze względu na wielkie umiejętności i kulturę osobistą, przekazywaną młodszemu pokoleniu na piłkarskich ławkach.

Smutna informacja ze świata piłki

Informację o odejściu Oresta Lenczyka podał w mediach społecznościowych Łukasz Gikiewicz, który pod jego wodzą zdobywał tytuł mistrza Polski w barwach Śląska Wrocław. 

Legendarny w ekstraklasie trener trzykrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski - dwa razy z Wisłą Kraków i raz ze Śląskiem Wrocław, kilka lat przed zakończeniem kariery szkoleniowca. Z Ruchem Chorzów w latach 90. awansował do finału Pucharu Intertoto. Z kolei dwie dekady wcześniej z "Białą Gwiazdą" rywalizował w ćwierćfinale Pucharu Europy, dzisiejszej Ligi Mistrzów. Prowadził drużyny ekstraklasy w 587 meczach, co jest rekordem w polskich warunkach. 


Największa remontada w historii Wisły w Europie

Do historii przeszedł mecz Wisły pod jego wodzą w sezonie 2000/2001, gdy w Pucharze UEFA Krakowianie wyeliminowali po rzutach karnych hiszpańskiego faworyta Real Saragossa, mimo porażki 1:4 w pierwszym meczu na wyjeździe i wyniku 0:1 na tablicy świetlnej po pierwszej połowie rewanżowego spotkania na Reymonta. 

Lenczyk od ponad dekady współpracował z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, w którym pięć lat pełnił funkcję członka zarządu, potem wydziału szkolenia, rady trenerów i komisji licencyjnej. W grudniu Orest Lenczyk skończyłby 82 lata. 

Fot. Orest Lenczyk/arch. PAP

GW

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj5 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Sport