Fot. Facebook, Pixabay
Fot. Facebook, Pixabay

Sukces polskiego generała. Został wybrany na ważne stanowisko w NATO

Redakcja Redakcja NATO Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Generał brygady Krzysztof Kociuba został wybrany przez Komitet Wojskowy NATO na stanowisko szefa sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO – poinformował w piątek Sztab Generalny WP.

Polski generał wybrany na ważne stanowisko w NATO

Wybrali go w tajnym głosowaniu przedstawiciele 32 państw członkowskich Sojuszu. W konkursie startowali także generałowie z Holandii, Francji i Włoch. Trzyletnia kadencja gen. Kociuby rozpocznie się w marcu 2025 r. Będzie to pierwszy polski generał na tym stanowisku.

Kociuba jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, gdzie uzyskał dyplom inżyniera telekomunikacji, studiów magisterskich na kierunku Telekomunikacja i Elektronika Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy i Podyplomowych Studiów Zarządzania Kryzysowego oraz Logistyki i Transportu Akademii Ekonomicznej w Bydgoszczy. Ukończył także Szkołę Bezpieczeństwa Narodowego i Strategii Zasobów im. Eisenhowera na Akademii Obrony Narodowej Stanów Zjednoczonych, gdzie uzyskał tytuł magistra w zakresie strategii zasobów narodowych.

Pełnił służbę na różnych stanowiskach związanych z łącznością i informatyką m.in. w Dowództwie Brygady Wsparcia Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego. W latach 2003-2004 służył w misji SFOR w Bośni i Hercegowinie, a w 2011 r. w ISAF w Afganistanie.

W latach 2017-2019 był zastępcą szefa Zarządu Wsparcia Dowodzenia i Łączności w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2021 r. objął stanowisko radcy koordynatora w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, gdzie 1 marca 2021 r. otrzymał awans na stopień generała brygady. Po wygraniu konkursu w Dowództwie NATO, od 2021 r. służy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. łączności i informatyki NATO w Brukseli.


Gen. Kociuba będzie dowodził ponad 3 tys. ludzi w 34 krajach

Agencja NATO ds. Łączności i Informatyki (ang. NCI Agency - NCIA) została utworzona 1 lipca 2012 r. z połączenia kilku wcześniej działających agencji zarządzania kierowaniem i dowodzeniem, w ramach reformy struktury Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Obecnie jej personel to ok. 3 tys. cywilnych i wojskowych specjalistów dziedzinach technologii i cyberbezpieczeństwa, służący i pracujący w 34 lokalizacjach w Europie i Ameryce Północnej.

NCIA dostarcza zaawansowaną technologię dowodzenia, kontroli, łączności, komputerów, wywiadu, nadzoru i rozpoznania. Rozwiązania dostarczane przez Agencję pomagają przeciwdziałać zagrożeniom i wyzwaniom takim jak potencjalne ataki cybernetyczne i rakietowe. Za pośrednictwem Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego NATO eksperci Agencji chronią sieci Sojuszu.

Czym zajmuje się Agencja Łączności i Informatyki NATO?

Agencja odpowiada za pozyskiwanie technologii, eksperymentowanie, promowanie interoperacyjności, projektowanie i inżynierię systemów i architektury, a także testowanie i wsparcie techniczne. Świadczy także usługi w zakresie systemów łączności i informatyki ćwiczeń, misji i operacji Sojuszu. Zapewnia także wsparcie informatyczne sojusznikom, Kwaterze Głównej NATO, strukturom dowodzenia i agencjom Sojuszu.

Szef sztabu Agencji Łączności i Informatyki NATO (COS NCIA) odpowiada za nadzorowanie działań NCIA, zapewnienie bezpiecznych i skutecznych systemów oraz usług komunikacyjnych i informatycznych NATO i jego państwom członkowskim. Do jego zadań należy m.in. zarządzanie zasobami agencji, w tym personelem, budżetem oraz systemami i infrastrukturą informatyczną. Jest odpowiedzialny za gotowość operacyjną NCIA do wspierania misji i operacji NATO, opracowywanie i wdrażanie polityk i procedur dotyczących cyberbezpieczeństwa.

MB

Fot. Gen. Krzysztof Kociuba, Wojsko Polskie. Źródło: Facebook/Pixabay.com

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka