Zdjęcie: Pixabay
Zdjęcie: Pixabay

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe? Tak, dzięki finansowaniu

Redakcja Redakcja Budownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Portal Samorządowy informuje, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podjął pozytywne decyzje kredytowe dla 18 inwestycji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Oznacza to, że te projekty mają już zapewnione finansowanie, co pozwala na ich realizację – niektóre z nich już się rozpoczęły.

W pierwszej połowie 2024 roku BGK rozpatrzy wnioski o kredyty na kolejne 30 inwestycji SIM. BGK udziela tym spółkom preferencyjnych kredytów inwestycyjnych, wspierając w ten sposób budownictwo czynszowe.

Niepewna przyszłość SIM

Od ostatnich wyborów parlamentarnych przyszłość Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych jest niepewna. Choć rząd zadeklarował, że nie zamierza likwidować SIM-ów, planuje wprowadzić istotne zmiany w ich funkcjonowaniu. Mimo to BGK kontynuuje rozpatrywanie wniosków o preferencyjne kredyty inwestycyjne.

BGK poinformował, że do tej pory podjął 18 pozytywnych decyzji kredytowych dla spółek SIM, z czego siedem umów kredytowych zostało już podpisanych z trzema SIM-ami. Dzięki temu te inwestycje mają już zapewnione finansowanie.

Plany na 2024 rok

BGK planuje do końca pierwszego półrocza 2024 roku podjąć decyzje kredytowe dotyczące maksymalnie 30 kolejnych inwestycji zgłoszonych przez 12 spółek SIM. Jeśli te decyzje zostaną podjęte pozytywnie, to jeszcze w tym roku możemy spodziewać się rozpoczęcia kilkudziesięciu nowych inwestycji.

W ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych rozpoczęto już budowy bloków m.in. w Chorzowie, Boguchwale pod Rzeszowem, Sędziszowie Małopolskim, Zielonej Górze, Jędrzejowie, Dzierzgoniu, Kępnie, Powidzu, Szczytnie i Świdwinie.

Portal Samorządowy informuje, że chociaż BGK nie ujawnia, które konkretnie spółki SIM otrzymały kredyty, ze względu na tajemnicę handlową, wsparcie dla społecznego budownictwa czynszowego jest kontynuowane.

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka