Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier ostro o spocie z imigrantami. "Rosja nie musi robić w Polsce kampanii. Jest PiS"

Redakcja Redakcja Donald Tusk Obserwuj temat Obserwuj notkę 45
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot, w którym krytykuje rząd Donalda Tuska za politykę migracyjną. Jest od mocno kontrowersyjny i nic dziwnego, że nie spodobał się premierowi Donaldowi Tuskowi. "Rosja nie musi robić w Polsce kampanii strachu i nienawiści. Jest PiS" – napisał szef rządu na X.

Tusk twierdzi, że PiS wyręcza Rosję 

"Rosja organizuje i finansuje w wielu państwach Europy kampanię nienawiści i strachu opartą na kłamstwie i dezinformacji, prowadzącą do konfliktów wewnętrznych i chaosu. W Polsce nie musi nic organizować. Jest PiS" - napisał premier na platformie X.


We wtorek podczas konferencji prasowej premier mówił, że PiS prowadzi obecnie akcję polityczną w kontekście nielegalnej migracji. Według niego PiS "w ciągu jednego dnia ściągał więcej migrantów z Azji i Afryki, niż w przeciągu miesiąca przedostaje się nielegalnie przez wschodnią granicę" i "ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys migracyjny", ale "równocześnie czyni z tego taki pretekst, czy powód", żeby prowadzić "później rasistowską, obrzydliwą polityczną narrację" i "bardzo brutalną kampanię przeciwko polskiemu rządowi, bardzo sprzyjającą narracji putinowskiej". Szef rządu nawiązał w ten sposób do tzw. afery wizowej.


Tusk powiedział wtedy też, że "jest specjalne miejsce w piekle politycznym dla tych, którzy wpierw powodują problemy na granicy, a później robią z tego tzw. polityczne złoto" i że ma nadzieję, że "wreszcie ktoś ich powstrzyma w tym bezwstydnym i takim dla nich hańbiącym traktowaniu tej sprawy". "Nic nie zrobili, żeby zatrzymać tę falę, wszystko robią, żeby wzbudzić strach, lęk, żeby ta narracja putinowska była coraz silniejsza" - powiedział pod adresem PiS.

Premier stwierdził, że Polska skutecznie podejmuje wielki wysiłek, by Europa "traktowała walkę z nielegalną migrację jako swój wspólny priorytet, ale nikt z tego powodu nie rozpętuje rasistowskiej histerii.

Ostre reakcje po spocie PiS 

PiS we wtorek opublikowało w mediach społecznościowych spot, w którym krytykuje rząd Tuska za politykę migracyjną. Na nagraniu widać m.in. osoby o ciemnym kolorze skóry, niektóre z walizkami, na przystanku lub peronie dworcowym; czasem są one przedstawione z czarnymi paskami na oczach. W spocie słychać także fragmenty wypowiedzi premiera mówiącego, że "Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego" oraz "nie będziemy za nic płacić i nie będziemy musieli przyjmować migrantów z innych kierunków, w polskich domach będzie lepiej". Następnie słychać pytanie lektora: "Czemu się nie uśmiechacie?".


Spot wywołał reakcje internautów, jak i polityków koalicji rządzącej. Politycy partii Razem: wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat, lider partii Adrian Zandberg oraz poseł klubu Lewicy Maciej Konieczny poinformowali we wtorek, że partia złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez PiS przestępstwa nawoływanie do nienawiści na tle różnic etnicznych i rasowych oraz produkowanie i prezentowanie nagrań propagujących takie treści, a także publicznego znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności etnicznej i rasowej.

Doradca prezydenta: Spot PiS nie jest rasistowski

Filmiku bronił doradca prezydenta Stanisław Żaryn "Ten spot nie jest rasistowski. Jeżeli ten spot jest rasistowski, to tak samo trzeba ocenić spoty Platformy Obywatelskiej" - podkreślił w rozmowie z PAP Żaryn. "Premier Donald Tusk straszył w tych spotach, że poprzedni rząd przyjął kilkaset tysięcy migrantów z krajów muzułmańskich czy afrykańskich. To jest równie rasistowski przekaz jak ten, który omawiamy" - dodał.

Zdaniem doradcy prezydenta, oburzenie na spot PiS jest wyrazem braku wyraźnego przekazu ws. polityki migracyjnej. "Widzimy wyraźnie, że rząd Tuska i w ogóle środowisko PO bardzo się miota - jeśli chodzi o kwestię migracji (...) To są ludzie, którzy w 2015 roku przekonywali, że możemy przyjąć każdą liczbę migrantów, którzy nielegalnie przyjechali do Europy. Rok temu straszyli polityką migracyjną rządu, dzisiaj znowu oburzają się na spot, który pokazuje pewne negatywne zjawiska związane z napływem cudzoziemców. To jest partia miotająca się" - ocenił.

Do spotu PiS odniósł się na portalu X szef MSZ Radosław Sikorski. Jego zdaniem jest rasistowski, a sama partia "pędzi w kierunku Ku Klux Klanu". "To jest taka poetyka, która do mnie nie trafia. To jest taka typowa próba podkręcenia emocji w tym najbardziej zagorzałym elektoracie PO" - mówił Żaryn, komentując wpis Sikorskiego.

MP

Premier Donald Tusk. Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj45 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka