Prokuratorzy zabezpieczyli w siedzibie CBA w Warszawie urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Fot. CBA/Canva
Prokuratorzy zabezpieczyli w siedzibie CBA w Warszawie urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Fot. CBA/Canva

Prokuratura dobiera się do Pegasusa. Jest nowy komunikat

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 58
Prokuratorzy zabezpieczyli w siedzibie CBA w Warszawie urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Czynność ta została wykonana wspólnie z biegłymi z Biura Badań Kryminalistycznych ABW i funkcjonariuszami ABW - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa.

PK: prokuratorzy i ABW zabezpieczyli w siedzibie CBA urządzenia systemu Pegasus

Czynności te zostały przeprowadzone w ramach śledztwa Prokuratury Krajowej w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku ze stosowaniem oprogramowania Pegasus, które zostało wszczęte 18 marca 2024 r.


„W dniach 18-19 czerwca 2024 r. prokuratorzy Zespołu Śledczego nr 3 Prokuratury Krajowej przeprowadzili w siedzibie CBA w Warszawie oględziny i zabezpieczyli urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Czynność ta została wykonana wspólnie z biegłymi z Biura Badań Kryminalistycznych ABW i funkcjonariuszami ABW” - poinformował w piątek w komunikacie rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Dodał, że podstawowym celem śledztwa jest ustalenie funkcjonalności oprogramowania Pegasus oraz legalności jego stosowania.

Pozyskane dane zostały przekazane do Biura Badań Kryminalistycznych ABW

Pozyskane dane zostały przekazane do Biura Badań Kryminalistycznych ABW, które powołano do wydania opinii w zakresie sposobu działania i funkcjonalności systemu Pegasus.

W toku śledztwa badane są wszystkie okoliczności dotyczące wykorzystywania oprogramowania „Pegasus”, w tym także kwestie legalności, zasadności, celowości i proporcjonalności podejmowanych czynności operacyjno-rozpoznawczych – tłumaczy Prokuratura Krajowa.

Ponadto badane są także okoliczności dotyczące jego funkcjonalności, możliwości technicznych, sposobu wykorzystywania, zasad gromadzenia, przechowywania i udostępniania pozyskiwanych materiałów o charakterze niejawnym – wyjaśnia PK w oświadczeniu.

Prokurator Generalny powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy nr 3 

W dniu 22 kwietnia Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał w Prokuraturze Krajowej Zespół Śledczy nr 3 do prowadzenia tej sprawy. W skład zespołu wchodzi pięciu prokuratorów.

Śledztwo w tej sprawie zostało przedłużone do dnia 18 grudnia 2024 r.


Sąd Najwyższy podał nam nazwiska wszystkich sędziów, którzy wydawali zgodę na kontrolę operacyjną dla Służby Kontrwywiadu Wojskowego. – Tam szły tylko odwołania od decyzji Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który ograniczał nam możliwość zastosowania Pegasusa – mówi nasz rozmówca. Wśród wydających zgody byli sędziowie, którzy zdecydowali o kontynuowaniu procesu ułaskawionych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Sędziowie Sądu Najwyższego wydawali zgody na inwigilację polskich obywateli w sprawach dotyczących przestępstw gospodarczych i szpiegostwa. Do sprawy dotarł Mariusz Kowalewski, dziennikarz Salonu 24.

KW

Źródło zdjęcia: Prokuratorzy zabezpieczyli w siedzibie CBA w Warszawie urządzenia wchodzące w skład systemu Pegasus. Fot. CBA / Canva

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj58 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka