Źródło zdjęcia: Prezydent Chin Xi Jinping (L) i prezydent RP Andrzej Duda (P). Fot. PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL
Źródło zdjęcia: Prezydent Chin Xi Jinping (L) i prezydent RP Andrzej Duda (P). Fot. PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Andrzej Duda chce chińskich inwestycji w Polsce. Usilnie zachęca do nich Pekin

Redakcja Redakcja Chiny Obserwuj temat Obserwuj notkę 60
Prezydent Andrzej Duda przekonywał we wtorek w Chinach do inwestycji w Polsce. Zapewniał, że nasz kraj to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji, gwarantująca niedyskryminujące otoczenie biznesowe.

Duda w Chinach zachęca do inwestycji w Polsce

Polski prezydent od niedzieli składa oficjalną wizytę w ChRL. We wtorek w Dalian wziął udział w letniej odsłonie Światowego Forum Ekonomicznego. Podczas sesji otwarcia Duda opowiadał o Polsce i ostatnich dekadach naszego rozwoju. Jak zapewniał, Polska to kraj udanej transformacji gospodarczej, lider wzrostu i doskonałe miejsce do inwestycji.

– Od 1990 roku skala wzrostu PKB mojego kraju znacząco przekroczyła 1000 procent - z poziomu niespełna 66 mld dolarów do obecnej wartości ponad 800 mld dolarów. Realny PKB per capita wzrósł z 6100 dolarów do przeszło 46 tysięcy dolarów. Najważniejsze instytucje finansowe na świecie prognozują, że najbliższe lata przyniosą dalszą kontynuację trendu bogacenia się polskiego społeczeństwa. Po prześcignięciu Grecji i Portugalii pod względem realnego dochodu na mieszkańca, Polska w najbliższych latach - jak przewiduje się - dorówna Hiszpanii, a następnie Włochom – wyliczał prezydent.

– Mimo wszystkich kryzysów, pandemii koronawirusa, kryzysu energetycznego, który przeszliśmy w związku z rosyjską agresją na Ukrainę wzrost jest cały czas nieprzerwany – dodał.


Duda: Polacy są narodem ambitnym i kreatywnym

Zdaniem Dudy, za tymi wynikami gospodarczymi stoi mądrość ekonomicznych i politycznych decyzji polskich władz w ciągu ostatnich 35 lat. Za kluczowy moment na początku tej drogi prezydent uznał radykalne zerwanie z gospodarką nakazowo-rozdzielczą i przejście na wolnorynkowe zasady handlu. – Zbudowaliśmy sprawne i stabilne instytucje państwowe i gospodarcze. Obraliśmy stały kurs na integrację z Unią Europejską, której częścią jesteśmy od przeszło 20 lat. Te czynniki zapewniły nam wiarygodność, przewidywalność oraz stabilność – oświadczył.

Prezydent przekonywał, że Polacy są narodem ambitnym, kreatywnym, zdolnym do poświęceń, pracowitym i konsekwentnym. Zwrócił uwagę, że obecnie wśród 30-latków co drugi posiada wyższe wykształcenie, zaś w ubiegłym roku polskie uniwersytety ukończyło ponad 55 tys. absolwentów kierunków technicznych i informatycznych. Wskazywał też, że w ciągu ostatnich 20 lat bezrobocie w Polsce spadło do jednego z najniższych wśród państw UE poziomów i wyniosło 2,7 proc. na koniec ubiegłego roku.


Prezydent RP chce chińskich inwestycji w Polsce

Duda mówił ponadto, że dzięki otwarciu naszej gospodarki na inwestycje zagraniczne, przyciągnęliśmy kapitał, wiedzę i nowe technologie, co - jak ocenił - znacznie przyspieszyło dynamiczny wzrost gospodarczy Polski po 1989 r.

– Zachęcam państwa do bliższego przyjrzenia się możliwościom, które oferujemy. Polska to bezpieczna, stabilna i perspektywiczna lokalizacja dla zagranicznego kapitału i inwestycji, gwarantująca niedyskryminujące otoczenie biznesowe. Chętni do tego, by prowadzić biznes w Polsce i z Polską, by inwestować w Polsce, mogą liczyć na szeroki i szczodry wachlarz instrumentów wsparcia, w tym granty i ulgi podatkowe – oświadczył prezydent.

Wspomniał też o rozbudowie polskiej infrastruktury. – Mój kraj od wieków stanowi pomost pomiędzy Wschodem a Zachodem. Jesteśmy w sercu Europy. To w Polsce przecinają się najważniejsze arterie drogowe i kolejowe łączące nasz kontynent. To u nas znajdują się terminale intermodalne w Małaszewiczach i Sławkowie, gdzie kończy się szerokotorowa linia transsyberyjska, gdzie docierają dzisiaj pociągi także i z Chin (...). Dlatego nie sposób wyobrazić sobie obecności gospodarczej w Europie - w szczególności gospodarczej obecności Chin - z pominięciem i bez Polski – powiedział Duda.


KW

Źródło zdjęcia: Prezydent Chin Xi Jinping (L) i prezydent RP Andrzej Duda (P). Fot. PAP/EPA/PEDRO PARDO / POOL

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj60 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka