Premier Węgier Viktor Orban i przewodniczący RE Charles Michel. Fot. EPA/NICOLAS LANDEMARD
Premier Węgier Viktor Orban i przewodniczący RE Charles Michel. Fot. EPA/NICOLAS LANDEMARD

Orban zaskoczył wszystkich. Przełomowa decyzja dotycząca Ukrainy

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 46
Premier Węgier Viktor Orban od początku rosyjskiej inwazji jest sceptycznie nastawiony do jakiejkolwiek pomocy Ukrainie. Nastąpiła jednak przełomowa decyzja. Orban we wtorek udał się do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Presja Unii Europejskiej 

"Financial Times" podkreśla, że będzie to pierwsza wizyta szefa węgierskiego rządu na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na ten kraj. Portal Ukraińska Prawda napisał w piątek, że pod presją Unii Europejskiej szef węgierskiego rządu może w najbliższym czasie spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim na Ukrainie. Wizyta Viktora Orbana ma nastąpić dzień po objęciu przez Węgry rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.


Jak podaje agencja Reutera, Orban, najbliższy sojusznik Władimira Putina wśród przywódców UE, od czasu inwazji Moskwy w lutym 2022 roku wielokrotnie sprzeciwiał się wielu unijnym inicjatywom mającym na celu wsparcie Ukrainy w jej obronie przed agresją Moskwy.

Spór o węgierską mniejszość na Ukrainie 

Problemem w relacjach dwustronnych od lat pozostaje kwestia ok. 100-tysięcznej mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu. Budapeszt żąda, aby władze ukraińskie przywróciły zapisy sprzed 2017 roku, czyli sprzed wejścia w życia ustawy oświatowej, która zdaniem rządu Orbana uderza w węgierską mniejszość. Ponadto w 2012 roku język węgierski stracił status języka regionalnego na Zakarpaciu.

Biura Zełenskiego i Orbana nie odpowiedziały na prośby Reutersa o komentarz ws. informacji "Financial Times".

MP

Premier Węgier Viktor Orban i przewodniczący RE Charles Michel. Fot. EPA/NICOLAS LANDEMARD

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj46 Obserwuj notkę

Inne tematy w dziale Polityka