Fot. MF/GOV
Fot. MF/GOV

Resort finansów gmera przy podatkach. Eksperci biją na alarm

Redakcja Redakcja Podatki Obserwuj temat Obserwuj notkę 28
Nowa definicja budynków i budowli, zawarta w projektowanej ustawie o podatkach lokalnych, rozszerzy zakres opodatkowania nieruchomości i może doprowadzić do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej – czytamy we wtorkowym komentarzu Lewiatana.

Resort Finansów chce zmian w podatkach. Lewiatan protestuje

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie na potrzeby opodatkowania nowej definicji budynku i budowli. Jak czytamy we wtorkowej opinii Konfederacji Lewiatan, „nowe definicje zdecydowanie rozszerzą zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od nieruchomości”.

„Poza budowlami, opodatkowana zostanie też ogromna liczba urządzeń technicznych o wielomiliardowej wartości. Kwota dodatkowych dochodów jednostek samorządu terytorialnego (nieco ponad 8 mln zł) wskazana w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy całkowicie odbiega od szacunków naszych firm wskazujących, że nowe obciążenia z tytułu tego podatku mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych” – powiedział cytowany w opinii dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński.


Organizacja biznesowa boi się opodatkowania urządzeń technicznych

Zdaniem Lewiatana opodatkowanie urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej jest „całkowicie nieakceptowalne”.

„W naszej ocenie przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2-proc. podatkiem od budowli doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej. Spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana” – powiedział dyrektor departamentu podatkowego Lewiatana. – Usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych także jest sprzeczne z krajową oraz unijną polityką klimatyczną i transportową. Będzie miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany” – dodał.

Lewiatan: Wprowadzenie zmian utrudni transformację energetyczną

W opinii Lewiatana czytamy, że zmiany w podatku od nieruchomości zaproponowane przez rząd „stoją w sprzeczności z deklaracjami dotyczącymi wspierania rozwoju gospodarczego kraju, oczekiwaniami społeczeństwa i zobowiązaniami Polski na arenie międzynarodowej, w szczególności w zakresie dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej”. Lewiatan ocenił, że „opodatkowanie budowli od ich wartości początkowej (2 proc. rocznie), jest daniną antyrozwojową i antyinwestycyjną”.

„Wymiana starej infrastruktury na nową wiąże się z poważnym wzrostem obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Natomiast decydując się na wielomilionowe nakłady firmy muszą skalkulować, że w ciągu 50 lat drugie tyle, ile wynosi inwestycja, zobowiązane będą odprowadzić z tytułu podatku. Stąd całkowicie nieakceptowalne jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego definicji budowali w stosunku do już istniejących inwestycji i wprowadzenie tak istotnych zmian z minimalnym vacatio legis” – czytamy w opinii.

Dodano w niej, że efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji będzie znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

MB

Fot. Ministerstwo Finansów. Źródło: Gov.pl

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj28 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka