Tusk na Ukrainie w towarzystwie europejskich liderów. "Koalicja chętnych"

Redakcja Redakcja Newsy do 10 Obserwuj temat Obserwuj notkę 108
Donald Tusk wraz z Emmanuelem Macronem, Keirem Starmerem i Friedrichem Merzem jest na Ukrainie. Politycy spotkali się z Wołodymyrem Zełenskim, by omówić plan wsparcia dla Kijowa. Zapraszamy na poranne podsumowanie najważniejszych wydarzeń.

Europejscy przywódcy na Majdanie Niepodległości 

W sobotni poranek w Kijowie premier Donald Tusk z Emmanuelem Macronem, Friedrichem Merzem, Keirem Starmerem oraz Wołodymyrem Zełenskim i jego małżonką Ołeną Zełenską zapalili znicze na Majdanie Niepodległości. Był to symboliczny początek spotkania "koalicji chętnych” – międzynarodowego formatu powstałego w marcu z inicjatywy Wielkiej Brytanii, którego celem jest opracowanie długofalowego planu wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Ceremonię uświetniła obecność kompanii reprezentacyjnej Sił Zbrojnych Ukrainy oraz orkiestry wojskowej. Z powodów bezpieczeństwa centrum Kijowa zostało zamknięte.

Majdan Niepodległości to miejsce o ogromnym znaczeniu historycznym – to właśnie tu rozegrały się Pomarańczowa Rewolucja (2004–2005) i Rewolucja Godności (2013–2014), które miały kluczowe znaczenie dla kursu proeuropejskiego Ukrainy i doprowadziły do obalenia prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. 

Wczoraj czwórka polityków spotkała się przed podróżą w Rzeszowie. Zdjęcie zamieścił Donald Tusk. 


Ostrzeżenie USA: zagrożenie wielkim atakiem Rosji 

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie ostrzegła obywateli USA przed możliwym rosyjskim atakiem powietrznym. "Otrzymaliśmy informacje o potencjalnie znaczącym ataku lotniczym, który może nastąpić w dowolnym momencie w ciągu najbliższych kilku dni" – podano w oficjalnym komunikacie. Zalecono przygotowanie się na alarmy przeciwlotnicze, znalezienie schronienia oraz zgromadzenie zapasów.

Na północy Ukrainy nadal trwają działania zbrojne, mimo że Rosja oficjalnie ogłosiła zawieszenie broni z okazji obchodów 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Trump: Zakończcie tę głupią wojnę

Prezydent USA Donald Trump w piątek wezwał Władimira Putina i Wołodymyra Zełenskiego do natychmiastowego zakończenia wojny. – To moja wiadomość dla obu stron: zakończcie tę głupią wojnę – powiedział Trump w Gabinecie Owalnym.

Polityk zadeklarował, że dąży do bezwarunkowego 30-dniowego zawieszenia broni, a jeśli zostanie ono złamane, możliwe będą sankcje. Trump zapowiedział również swoją dyplomatyczną podróż po Bliskim Wschodzie.

Indie i Pakistan na krawędzi wojny. Rakiety i eksplozje

Sytuacja w Azji Południowej staje się coraz bardziej napięta. Pakistan oskarżył Indie o przeprowadzenie ataku rakietowego na bazy wojskowe w okolicach Islamabadu. Pakistańska armia poinformowała, że odpowiedziała operacją wojskową, atakując indyjskie cele militarne, w tym bazy lotnicze i składowiska rakiet.

Do eksplozji doszło m.in. w miastach Srinagar i Dżammu. Tło eskalacji stanowi atak dżihadystycznego ugrupowania Lashkar-i-Toiba w indyjskim Kaszmirze z 22 kwietnia, w którym zginęło 26 osób. Indie przypisują winę Pakistanowi.

Kaszmir to region sporny od 1947 roku. Oba państwa stoczyły o niego trzy wojny. Trwająca od 1989 roku rebelia w indyjskiej części Kaszmiru pochłonęła już dziesiątki tysięcy ofiar. 


Polscy piloci kończą szkolenie na F-35 

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że pierwsi polscy piloci ukończyli etap szkolenia na myśliwcach F-35 w USA. – Profesjonalizm i doświadczenie tych żołnierzy buduje nasze bezpieczeństwo i wzmacnia interoperacyjność z sojusznikami – podkreślił wicepremier.

Polska zamówiła 32 wielozadaniowe myśliwce F-35A, które mają zastąpić poradzieckie MiG-i. Pierwsze samoloty mają trafić do kraju w 2026 roku. Nowoczesne F-35, trudne do wykrycia przez radar, mają podnieść poziom obronności Polski w NATO.   


Wołodymyr Zełenski, Keir Starmer i Donald Tusk w Kijowie/PAP

Red. 

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj108 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (108)

Inne tematy w dziale Polityka