Czesław Kiszczak. Źródło: Wikimedia Commons
Czesław Kiszczak. Źródło: Wikimedia Commons

Nie żyje Czesław Kiszczak - szef komunistycznej bezpieki

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 127

Zmarł Czesław Kiszczak, jeden z architektów stanu wojennego i szef komunistycznej SB w latach 80. O śmierci poinformowała żona Maria Teresa.

Były minister spraw wewnętrznych w PRL i w rządzie Tadeusza Mazowieckiego miał problemy kardiologiczne. Do szpitala trafił we wrześniu.

Kiszczak - architekt stanu wojennego

W ostatnich miesiącach został prawomocnie skazany na dwa lata więzienia za wprowadzenie stanu wojennego. Sąd uznał, że Kiszczak był członkiem zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, a ekipa Wojciecha Jaruzelskiego złamała w 1981 r. konstytucję PRL.

Zarzuty stawiane Kiszczakowi

Od 1945 r. Czesław Kiszczak służył w Informacji Wojskowej, od 1957 r. kierował Wojskową Służbą Wewnętrzną. W latach 70. był szefem wywiadu wojskowego. W następnej dekadzie pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych. MSW we współpracy z wojskiem wprowadzało stan wojenny (1981-1983) i inwigilowało "nielegalne" ugrupowania antykomunistyczne aż do upadku SB latem 1990 roku. Bezpieka uczestniczyła w pacyfikacji kopalni "Wujek" - Kiszczak, według prokuratury, przekazał oddziałom ZOMO uprawnienia do użycia broni przeciwko górnikom.

W latach 80. funkcjonariusze SB zamordowali m.in. ks. Jerzego Popiełuszkę. Czesław Kiszczak zeznawał w tej sprawie jako świadek, twierdząc, że zbrodnia była prowokacją, wymierzoną w niego i Jaruzelskiego. W 1989 r. w niewyjaśnionych okolicznościach zginęli księża: Sylwester Zych, Stanisław Suchowolec i Stefan Niedzielak.

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka