Energia odnawialna, wykorzystanie Internetu Rzeczy (IoT) w monitorowaniu stanu zdrowia oraz tworzenie nowych usług dzięki danym m.in. z satelitów - te dziedziny technologii będą się rozwijać szczególnie intensywnie w 2016 r. - uważają firmy wyróżnione przez Światowe Forum Ekonomiczne w Davos.
Na zakończonym kilka dni temu w Davos Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) laureaci ubiegłorocznej edycji programu Technology Pioneers przedstawili swoje prognozy na temat dziedzin technologii, które będą miały w tym roku największy wpływ na gospodarkę i społeczeństwa. Program jest koordynowany przez Światowe Forum Ekonomiczne. Wyróżnia młode przedsiębiorstwa, które zajmują się projektowaniem i rozwojem technologii mających duży wpływ na gospodarkę i społeczeństwo. Od 2000 r. wyróżniono w nim łącznie 600 firm z całego świata. W ubiegłorocznej edycji doceniono 49 firm, nie było wśród nich niestety żadnej firmy z Polski.
Thibaud Le Séguillon z firmy Heliatek produkującej panele fotowoltaiczne opowiadał o zaletach produkcji energii z odnawialnych źródeł. Staje się ona coraz bardziej powszechna, nie przysparza środowisku szkodliwego dwutlenku węgla, a panele słoneczne instalowane na dachach i fasadach budynków nie wymagają transportu energii za pomocą tradycyjnej infrastruktury. Rozwiązania te zaczynają już być koordynowane na poziomie państw, jak np. we Francji, gdzie w 2015 r. uchwalono prawo, na mocy którego dachy nowych budynków powstających w strefach przemysłowych muszą być pokryte roślinami lub panelami słonecznymi.
Drugi kierunek to rozwój rynku urządzeń opartych na Internecie Rzeczy (ang. IoT), w tym technologii ubieralnych (ang. wearables) i ich zastosowanie w medycynie. Thomas Chalberg z firmy farmaceutycznej Avalanche Biotechnologies uważa, że rosnące zainteresowanie konsumentów tymi technologiami przyczyni się do lepszego monitorowania stanu zdrowia i zmniejszenia zapotrzebowania na korzystanie z inwazyjnej diagnostyki. W połączeniu z ciągle rosnącą branżą akcesoriów fitnessowych wpłynie to na promowanie zdrowego trybu życia, zwłaszcza w krajach rozwiniętych.
Trzeci wskazany obszar dotyczy danych gromadzonych przez autonomiczne pojazdy i nowe typy sztucznych satelitów. Peter Platzer z firmy Spire Global Inc. (firma dostarcza dane pochodzące z satelitów) przewiduje, że wzrost ilości danych gromadzonych przez urządzenia doprowadzi do opracowania jeszcze bardziej zaawansowanych algorytmów analizujących obrazy. Na ich podstawie powstaną nowe produkty i usługi zwłaszcza w branży komunikacyjnej, z których będą mogli skorzystać konsumenci na całym świecie.
źródło: PAP, weforum.org
BG
Inne tematy w dziale Technologie