Andrzej Duda, Beata Szydło i Xi Jinping w Warszawie. PAP/Jacek Turczyk
Andrzej Duda, Beata Szydło i Xi Jinping w Warszawie. PAP/Jacek Turczyk

Pociąg z Chin już w Polsce. Duda i Xi Jinping liczą na wielkie zyski

Redakcja Redakcja Polityka Obserwuj notkę 41

Wraz z podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę strategicznego partnerstwa z Chinami rozpoczęła się współpraca gospodarcza i handlowa obu krajów. Pierwszym jej owocem jest pociąg towarowy z chińskim sprzętem, który przyjechał do Warszawy.

Duda: Musimy wzmocnić eksport

Jaka jest perspektywa współpracy z polskiej perspektywy? - Chciałbym, by było więcej połączeń lotniczych, chciałbym, by ta możliwość przepływu biznesowego była sprawniejsza, chciałbym, abyśmy tworzyli też dodatkowe połączenia: drogowe, połączenia morskie, wszystko to, co będzie sprzyjało rozwojowi współpracy, wszystko to, co będzie wspierało także wymianę towarową - mówił prezydent Duda. Dodał, że polskim władzom zależy, aby wzmocnić polski eksport do Chin - przede wszystkim towarów rolnych.

- Chiny i Polska znajdują się na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu, promując reformę rynkową, a także znajdując się w kluczowym okresie ulepszenia i modernizacji gospodarki. Polska jest także ważnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji i pomostem łączącym wiele stron –  stwierdził prezydent Chin, Xi Jinping podczas Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku.

Według niego, priorytetem jest współpraca gospodarcza i handlowa. - Rozwój gospodarki jest fundamentem silnego kraju i szczęścia ludzi. Obie strony powinny dołożyć wspólnych wysiłków na rzecz promowania handlu chińsko-unijnego i budowy mechanizmu inwestycyjnego – tłumaczył. Xi Jinping podkreślił, że oba państwa będą mogły wykorzystać specjalną linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów. Wszystko po to, zwiększyć nakłady inwestycyjne w energię, transport, logistykę, infrastrukturę i telekomunikację.

Współpraca Polski z Chinami nie będzie łatwa

Chiny budują nowy globalny ład, w którym nie jesteśmy równoważnym partnerem, ale  ważnym elementem. Polska ma strategiczne położenie - między Rosją a Niemcami, leży na najkrótszej trasie z Chin do Europy, jest również największym krajem Europy Środkowo-Wschodniej.

- Pojawienie się Chin w zupełnie nowym regionie po raz pierwszy w historii - jest spektakularne, ale z oceną skutków tego procesu będziemy jeszcze musieli poczekać. Umowy dziś podpisane to powolne kroczki, które rozbudowują pomału chińską infrastrukturę - uważa szef think-tanku Centrum Studiów Polska-Azja Radosław Pyffel.

Poprawa bilansu handlowego z Chinami zależy w dużej mierze od przedsiębiorców. Muszą być produkty, które Chińczycy zechcą kupić, muszą pojawić się na rynku, a wraz z nimi magazyny, pieniądze na reklamę i biura na miejscu – zaznaczył Pyffel.

Zdaniem eksperta, problem polskiej gospodarki polega na tym, że nasze firmy były do tej pory skoncentrowane na rynku Europy Zachodniej, a Chiny były dla nich zupełnie obcym rynkiem.

Chiński pociąg z elektronicznym sprzętem już w Polsce

Symbolem współpracy Polski z Chinami jest otwarcie Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli chińskiej koncepcji nowej drogi handlowej, łączącej Azję z Europą. Pociąg towarowy opatrzony logo "China Railway Express" po 12 dniach podróży wjechał na terminal PKP Cargo w Warszawie. W liczącym 22 wagonów składzie przyjechały części samochodowe i elektronika z Chin. To pierwszy efekt współpracy handlowej i inicjatywy prezydenta Dudy. Z Chin do Polski pociągi podróżują od 11 do 14 dni, transport morski trwa natomiast od 35 do nawet 50 dni.

Źródło: PAP

 KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka