Ujazdowski odchodzi z PiS. Powód? Kryzys w Sejmie i wokół TK

Kazimierz Michał Ujazdowski odszedł z PiS.
Kazimierz Michał Ujazdowski odszedł z PiS.

Kazimierz Ujazdowski zrezygnował z członkostwa w PiS. Polityk nie złoży jednak mandatu europosła. Jak tłumaczy, powodem odejścia z partii jest kryzys w Sejmie i sytuacja wokół TK.

Ujazdowski poza PiS

Europoseł od kilku miesięcy krytykował działania kierownictwa PiS. Po złożeniu kompromisowych propozycji ws. konfliktu o Trybunał Konstytucyjny, został wykluczony z Komitetu Politycznego. Jarosław Kaczyński już we wrześniu ub. r. stwierdził, że będzie przyglądał się działalności publicznej Ujazdowskiego i sugerował możliwe wykluczenie z partii.

Kompromis ws. TK

Ujazdowski był orędownikiem zaprzysiężenia trzech sędziów TK, wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i publikacji wszystkich orzeczeń Trybunału. Winą za konflikt w Sejmie z opozycją obarczał marszałka Marka Kuchcińskiego. Krytykował również prezesa TVP, Jacka Kurskiego, za cykl materiałów w "Wiadomościach" na temat organizacji pozarządowych i ministra Piotra Glińskiego.

- (...) strategia przyjęta przez kierownictwo PiS po wyborach uniemożliwia realizację deklarowanych celów. Potencjał Polski zamiast wzrastać, trawiony jest w ciągłych, niepotrzebnych konfliktach. Eskalacja sporów prowadzi do drastycznych podziałów społecznych, a brak szacunku dla niezależności Trybunału Konstytucyjnego skutkuje niepewnością prawa i obniżeniem gwarancji praw obywatelskich. Klimat nieufności do samorządów i niezależnych instytucji wydatnie obniża szanse modernizacji Polski - napisał w liście do wyborców Kazimierz Ujazdowski.

List Ujazdowskiego

Według europosła, brak szacunku do organów prawa i opozycji utrudnia modernizowanie kraju, nie ma obecnie mowy o zapowiadanym przez PiS "pakiecie demokratycznym". Brak kompromisu ws. TK zaostrzył sytuację na polskiej scenie politycznej i dlatego Ujazdowski zdecydował się na odejście z PiS. - Dziś obóz rządzący popełnia błędy poprzedniej władzy, narażając instytucje państwowe na najcięższy kryzys po 1989 roku - wskazuje. 

Ujazdowski nie złoży mandatu europosła. - Po rezygnacji z członkostwa w PiS zachowam niezależność polityczną. Jako poseł do Parlamentu Europejskiego będę koncentrował się na sprawach reformy Unii Europejskiej i bezpieczeństwa obywateli - podkreślił.

GW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 


 

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka