Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
68 obserwujących 3552 notki 7978191 odsłon
Salon24 news, 16 kwietnia 2017 r.

Ludzi zastąpią roboty? Te zawody mogą niedługo zniknąć

1993 34 0 A A A

Coraz więcej zawodów nie wymaga obecności człowieka. Bibliotekarz, kasjerka, telemarketer - te zawody mogą niedługo zniknąć.

Autorzy raportu opracowanego przez McKinsey&Company twierdzą, że niemal 50 procent amerykańskich i europejskich miejsc pracy może zostać całkowicie zautomatyzowanych. Eksperci McKinsey&Company dowiedli, że zaledwie kilka zawodów ma bardzo wysoki potencjał techniczny, a 60 procent wszystkich profesji jest w co najmniej 30 proc. związana z maszynami.

Jako przykłady zawodów, które mogą zostać całkowicie zastąpione przez roboty, twórcy raportu wskazali na operatorów maszyn do szycia oraz sortowników w rolnictwie (potencjał techniczny - czyli możliwość całkowitego zautomatyzowania - wynosi w ich przypadku 80-100 proc.). Na drugim miejscu wskazano zawody takie, jak magazynier, agent biura podróży oraz zegarmistrz.

Z kolei naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie zbadali, które zawody są najbardziej narażone na automatyzację i stwierdzili, że w pierwszej kolejności z rynku pracy zniknąć mają takie zawody, jak telemarketerzy, urzędnicy niższego szczebla na poczcie i w urzędach, bibliotekarze, księgowi, pracownicy recepcji.

Ponadto już teraz w niektórych sklepach, obok tradycyjnych obsługiwanych przez ludzi kas, stoją kasy samoobsługowe. Obecnie samoobsługowe kasy pomagają rozładować kolejki. W przyszłości, gdy już klienci przyzwyczają się do nowego systemu mogą całkowicie wyeliminować zawód kasjera.

Większość czynności, które wykonuje recepcjonistka może bez większego problemu zastąpić automat. Technologie zmieniają także biblioteki. W większości z nich książki można zamówić przez internet, a potem tylko odebrać.

Najmniej zagrożone są te zawody, które trudno przenieść na algorytm i do wykonywania, których wymagana jest inteligencja emocjonalna, kreatywność, empatia, np. psycholog.

źródło: TVN BiS, bankier.pl
KJ

Zobacz materiał wideo PAP


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Technologie