Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3424 notki 7691694 odsłony
Salon24 news, 11 maja 2017 r.

Kaczyński: Te białe róże to właśnie symbol nienawiści i głupoty

2902 220 1 A A A
Miesięcznica smoleńska. fot. PAP/Leszek Szymański
Miesięcznica smoleńska. fot. PAP/Leszek Szymański

Obchodom 85. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej towarzyszyła kontrmanifestacja, a osoby biorące w niej udział trzymały białe róże. - To właśnie symbol nienawiści i głupoty - skomentował prezes PiS.

Przed Pałacem Prezydenckim, jak co miesiąc, przemawiał Jarosław Kaczyński. Uroczystości towarzyszyła kontrmanifestacja. Na Krakowskim Przedmieściu zgromadziły się osoby trzymające białe róże oraz flagi Polski i UE, skandowano: "konstytucja", wśród nich był lider KOD Mateusz Kijowski.

Atak nienawiści

Kaczyński przypomniał, że w poprzednich latach manifestacjom w miesięcznicę próbował się sprzeciwiać Janusz Palikot. - Dziś mamy drugą taką próbę, nowy wielki atak nienawiści, bo te białe róże, które tam widać, to właśnie symbol nienawiści i głupoty, skrajnej głupoty i skrajnej nienawiści - powiedział Kaczyński. - Chcę was zapewnić, że my tę walkę wygramy, wygraliśmy wtedy z Palikotem, zwyciężamy i będziemy zwyciężać nadal - dodał

Będą pomniki i będzie prawda

Odniósł się też do kwestii planowanych pomników smoleńskich. – Będą pomniki i będzie prawda. Prawda o Smoleńsku i prawda o tych latach rządów, które na szczęście już za nami. Dlatego tak bardzo się boją. Stąd ta furia i ta nienawiść. Z jednej strony tych, którzy po prostu są wynajęci, a z drugiej tych, którzy są oszalali z nienawiści - stwierdził prezes PiS. Dodał, że niebawem przyjdzie czas na godne upamiętnienie ofiar katastrofy. - I będzie wielka klęska tych, którzy nienawidzą Polski, ale Polska zwycięży – powiedział na zakończenie.

Wśród zebranych byli też inni politycy Prawa i Sprawiedliwości, między innymi Piotr Gliński i Mariusz Błaszczak.

Manifestacja na nowych zasadach

85. miesięcznica smoleńska była pierwszą, która odbywała się na mocy nowej ustawy o zgromadzeniach. Jej organizatorzy zgłosili to zgromadzenie jako cykliczne. To oznacza, że mają pierwszeństwo nad innymi, które miałyby się odbyć w tym samym miejscu i czasie. Ratusz wydał siedem zakazów dla manifestacji, które zgłoszono na 10.05 na Krakowskim Przedmieściu.

Miasto nie zakazało dwóch kontrmanifestacji – ugrupowania Obywatele RP i stowarzyszenia TAMA. Zostały one zgłoszone jako manifestacje bez przemarszu, które nie powodują utrudnień w ruchu i nie wymagają czasowej zmiany organizacji ruchu. Takich zgromadzeń, nawet na mocy nowej ustawy, nie można zakazać. Wcześniej wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera odmówił Obywatelom RP możliwości zorganizowania kontrmanifestacji w tym samym czasie i miejscu, w którym odbywała się miesięcznica smoleńska.Sąd jednak uchylił tę decyzję.

źródło: PAP

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Polityka