Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
64 obserwujących 3411 notek 7662241 odsłon
Salon24 news, 3 czerwca 2017 r.

Parada Równości w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz nie chciała patronować

2795 100 0 A A A
Przemarsz Parady Równości w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka
Przemarsz Parady Równości w Warszawie, fot. PAP/Radek Pietruszka

Po raz kolejny warszawski Ratusz odmówił objęcia patronatem Parady Równości. Mimo wielu apeli Hanna Gronkiewicz-Waltz nie pojawiła się na imprezie. Był za to obecny Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na prezydenta Warszawy w wyborach w 2018 roku.

List poparcia od ambasadorów

Parada rozpoczęła się od odczytania listu poparcia, pod którym podpisało się 40 ambasadorów - m.in. Australii, Argentyny, Chile, Czech, Estonii, Francji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Izraela, Niemiec, Kanady, USA, Wietnamu, Włoch, Ukrainy - oraz pięciu przedstawicieli międzynarodowych instytucji - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce i przedstawicielka UNHCR W Polsce.

W liście zawarto deklaracje poparcia dla starań o "uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają środowisko gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interseksualnych (LGBTI) oraz innych społeczności w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami". Ponadto zobowiązanie rządów do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans.

Warszawska Parada Równości to coroczne święto społeczności LGBT; organizatorzy zawsze upominają się jednak również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i wszystkich dyskryminowanych grup. Wśród postulatów Parady są m.in.: ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich obywateli, miasta bez barier, otwarte przyjazne dla lokalnej społeczności, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukacja antydyskryminacyjna, rzetelna edukacja seksualna i etyka w szkole, zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach.

Bez patronatu Hanny Gronkiewicz-Waltz

Działacze Akcji Demokracja chcieli, aby patronat nad tegoroczną Paradą objęła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Ta odmówiła. "Od lat odmawia pani udziału w największym w Polsce, oddolnym święcie różnorodności – warszawskiej Paradzie Równości. W czasie gdy do głosu coraz mocniej dochodzą środowiska agresywne wobec mniejszości, pani nieobecność na tym wydarzeniu nabiera symbolicznego wymiaru. Zło zwycięża, gdy dobrzy ludzie milczą" - głosił apel wystosowany do prezydent Warszawy.

Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk tłumaczyła, że Hanna Gronkiewicz-Waltz nie obejmuje patronatem zgromadzeń masowych bez względu na to jakie są poglądy organizatora i z tego samego powodu nie bierze w tych zgromadzeniach udziału. Działacze Akcji Demokracja twierdzili, że burmistrzowie miast na całym świecie biorą udział w takich akcjach i postawa prezydent Warszawy jest dla nich niezrozumiała. Zapowiedzieli, że zrobią papierową postać HGW i tym sposobem weźmie ona "milczący udział w paradzie".

Nowoczesna popiera związki partnerskie

Wsparcie organizatorom parady zapewniła natomiast Nowoczesna. Paweł Rabiej, który został przez partię wysunięty jako rywal Hanny Gronkiewicz-Waltz w przyszłorocznych wyborach samorządowych, wyraził nadzieję, że to jedna z ostatnich Parad, która nie jest objęta patronatem prezydenta Warszawy. - Mam nadzieje, że będziemy maszerować dumnie - powiedział. Podkreślił, że jest dumny z tego, że Nowoczesna jest współorganizatorem Parady.

Rabiej poinformował, że jego partia będzie konsekwentnie walczyć z mową nienawiści i dążyć do uchwalenia przepisów, które zwiększą ochronę przed tym zjawiskiem. Podkreślił, że Nowoczesna popiera związki partnerskie; on sam zadeklarował, że jest zwolennikiem równości małżeńskiej.

Zapowiedział, że Nowoczesna niebawem złoży projekt ustawy zawierającej propozycje regulujące bardzo konkretne kwestie istotne dla osób życzących w związkach. - Będziemy walczyli o związki, to jest nasz projekt na ten rok - powiedział.

Przedstawicielka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Anna-Maria Żukowska poinformowała z kolei, że jej partia już złożyła w sejmowej komisji petycji projekt ustawy o związkach partnerskich. Przypomniała, że Sojusz zawsze popierał równość i walczył z dyskryminacją. - Wszyscy chcą kochać – to jest przesłanie, z którym powinniśmy wyjść dziś na ulice - powiedziała.

Na paradzie pojawili się też przedstawiciele Partii Razem. Justyna Samolińska mówiła, że takie sprawy jak ochrona przez dyskryminacją, równość małżeńska to nie są kwestie światopoglądowe - jak często są nazywane - ale są to kwestie polityczne, bo zależą od ustaw, przepisów uchwalanych przez polityków.

Zobacz wideo TVN24/x-news


Kwiaty pod tablicą pamięci Izabeli Jarugi-Nowackiej

Julia Maciocha z Fundacji Wolontariat Równości, głównego organizatora wydarzenia przypomniała, że podobnie jak w ubiegłych latach, przed rozpoczęciem Parady organizatorzy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Izabelę Jarugę-Nowacką, która zawsze starała się uczestniczyć w Paradzie.

Opublikowano: 03.06.2017 18:37. Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:37.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Salon24 nie uczestniczy w żadnej wojnie. Dajemy możliwość wypowiedzi każdemu. W notkach...
  • Dzień dobry! Pana notka wisi w 5. rzędzie na SG.
  • @JESTNADZIEJA Wdarła się pomyłka, za którą przepraszamy. Poprawiliśmy

Tematy w dziale Społeczeństwo