Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
72 obserwujących 4119 notek 9328343 odsłony
Salon24 news, 17 lipca 2017 r.

Kopacz liderką zjednoczonej opozycji? Petru tworzy wspólny front przeciwko PiS

1953 102 0 A A A
Ewa Kopacz jako liderka zjdenoczonej opozycji? Fot. PAP/Jacek Turczyk
Ewa Kopacz jako liderka zjdenoczonej opozycji? Fot. PAP/Jacek Turczyk

Nowoczesna organizuje w Sejmie spotkanie klubów i kół opozycyjnych w związku z projektem ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa PiS. Opozycja ma na nim ustalić "wspólny front działań".

Udział w spotkaniu potwierdzili już politycy PO, Unii Europejskich Demokratów oraz wstępnie PSL. - Musimy odłożyć własne ambicje. Normalne jest to, że dwie partie konkurują ze sobą, tylko że w sytuacjach tak krytycznych, jak wokół Sądu Najwyższego, trzeba zapomnieć o konkurencji - powiedział w TOK FM lider Nowoczesnej.

Na pytanie o lidera zjednoczonej opozycji Petru odpowiedział: -  Ja szukam osoby, która w parlamencie mogłaby być taką łączącą (...), na pewno Ewa Kopacz byłaby taką osobą. Daję przykład nazwiska. Przypomnę, że Ewa Kopacz nie jest z mojego ugrupowania. Zaznaczył, że najważniejszą kwestią jest przede wszystkim ustalenie "wspólnego frontu działań" w parlamencie i poza parlamentem.

Lider Nowoczesnej ocenił, że mimo różnic w kwestiach szczegółowych "tak naprawdę we wszystkich ważnych sprawach od dłuższego czasu" PO i N działają razem. - Są propozycje, żeby pójść szerzej. My z Platformą to za mało w skali Polski, żeby dzisiaj wygrać z PiS. Stąd nasza propozycja "frontu demokratycznego", tak naprawdę od lewicy po PO, włączając w to PSL. Ważne jest to, żeby zaangażować osoby, które nie są obecnie zaangażowane w partiach politycznych - powiedział. Dodał, że "optymalne byłoby tworzenie takiego frontu na wybory", ale "sytuacja przyspieszyła, jest bardzo krytyczna z punktu widzenia ustroju państwa".

Jak podkreślił, "ten front jest po to, żeby pokazać, że wszyscy się jednoczą przeciwko złemu satrapie, bo tak naprawdę to już kwestia demokracji". - Taki szeroki front musi mówić jednym językiem (...) ma spowodować, że te setki tysięcy Polaków wyjdą na ulice polskich miast - dodał Petru. Mówiąc o działaniach opozycji podkreślił: "musimy być aktywni wszędzie".

Z kolei Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej powiedziała w TVP Info, że jej ugrupowanie proponuje, aby sprawniej współpracować "w sytuacji ataku na władzę sądowniczą w Polsce" i stworzyć federację klubów i kół poselskich opozycji. - Dziś spotykam się z przedstawicielem klubu PO, PSL-u i przedstawicielem koła Unia Europejskich Demokratów. Kukiz'15 powiedział, że nie jest zainteresowany tego typu współpracą - oświadczyła.

- Mamy sytuację wyjątkową (...) Jeżeli się robi głębokie zmiany w prawie o charakterze niemalże ustrojowym dla państwa, to takie zmiany powinno się robić metodą ustaw rządowych, które podlegają szerokim konsultacjom. Oszustwo polega na tym, że w rządzie powstają kolejne projekty, ale żeby nie przechodzić przez konsultacje, są przedstawiane jako projekty poselskie, np. ustawa o SN. To nieuczciwe- zaznaczyła Lubnauer.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Opublikowano: 17.07.2017 09:30. Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 09:30.
Autor: Salon24 news
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Tematy w dziale Polityka