Dieta pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi. Fot. Pixabay
Dieta pomaga obniżyć poziom "złego" cholesterolu we krwi. Fot. Pixabay

Jak dietą obniżyć cholesterol?

Redakcja Redakcja Dieta Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Wysoki poziom cholesterolu LDL we krwi może stanowić bezpośrednią przyczynę miażdżycy i innych chorób układu krwionośnego. Podstawą w leczeniu tych schorzeń jest obniżenie poziomu „złego” cholesterolu poprzez dietę bogatą w warzywa, błonnik i białko roślinne. Dietę warto połączyć z aktywnością fizyczną.

Cholesterol jest związkiem lipidowym, niezbędnym, m.in do syntezy hormonów płciowych, witaminy D oraz kwasów żółciowych. W organizmie człowieka występują dwa rodzaje cholesterolu – LDL oraz HDL. Pierwszy z nich jest korzystny dla zdrowia, natomiast podwyższony poziom HDL może odpowiadać za miażdżycę, zawał serca oraz inne choroby układu krwionośnego. 

Produkty obniżające wysoki cholesterol

Dieta obniżająca wysoki poziom cholesterolu we krwi powinna zawierać dużo warzyw, przede wszystkim strączkowych, ponieważ są one bogate w białko i błonnik. Warto również wprowadzić do swojej diety dynię i surową marchewkę. Warzywa te zawierają pektyny utrudniające przyswajanie cząsteczek cholesterolu.

W codziennym jadłospisie osoby, zmagającej się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi powinny znaleźć się również owoce, przede wszystkim jagody, borówki, porzeczki, agrest i grejpfruty. W diecie antycholesterolowej warto znaleźć również miejsce dla ryb morskich. Są one bardzo cenne dla zdrowia, ponieważ zawierają duże ilości łatwo przyswajanego białka (poza śledziem, łososiem, makrelą i tuńczykiem).

Do codziennego menu warto wprowadzić również oleje roślinne, np. z pestek winogron oraz nasiona dyni, sezamu i słonecznika. Zbawienny wpływ na organizm mają produkty bogate w sterole, które przyczyniają się do redukowania poziomu złego cholesterolu. Do takich produktów można zaliczyć, m.in. orzechy, migdały i olej kukurydziany. 

Zobacz też: Sterole - ważny sojusznik w zmaganiach z cholesterolem

Dieta antycholesterolowa – czego unikać?

Osoby, u których stwierdzono wysoki poziom złego cholesterolu we krwi, powinny ograniczyć produkty odzwierzęce, w tym przede wszystkim tłuste mięsa: wieprzowinę, wołowinę czy podroby drobiowe (zwłaszcza wątróbkę). Zaleca się również zrezygnowanie z jajek, serów, masła oraz smalcu.

Nie jest prawdą, że należy całkowicie wyeliminować z diety produkty pochodzenia zwierzęcego. Osoby zmagające się z wysokim cholesterolem mogą jeść mięso drobiowe, jednakże wyłącznie upieczone lub usmażone na patelni w foli aluminiowej, bez dodatku tłuszczu. Ponadto zaleca się całkowicie wyeliminowanie z diety słodyczy, wysokokalorycznych słonych przekąsek oraz jedzenia typu fast food.

Zobacz też: Polacy jedzą za dużo mięsa

EZ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Artykuł współfinansowany z funduszu prewencyjnego PZU.


Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości