Basen geotermalny w Bukowinie Tatrzańskiej. Fot. Guntars Mednis/ Wikipedia
Basen geotermalny w Bukowinie Tatrzańskiej. Fot. Guntars Mednis/ Wikipedia

Rząd będzie szukać wód geotermalnych pod Polską

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 30

Ministerstwo środowiska wyłoży ponad 100 mln zł na dofinansowanie poszukiwań wód geotermalnych i badanie możliwości ich zagospodarowania.

- Pod nami, na głębokości od 2 do 3 km są ogromne zasoby gorącej wody. Siedzimy na piecu centralnego ogrzewania, po prostu trzeba się tylko podłączyć infrastrukturą na tę głębokość - mówi minister środowiska Jan Szyszko. Minister jest zwolennikiem wykorzystania gorących wód geotermalnych jako źródła energii w dużych aglomeracjach. Zobacz: Rząd stawia na geotermię.

W opinii szefa resortu środowiska, rozwój energetyki geotermalnej to szansa na sprostanie globalnym wyzwaniom klimatycznym, ponieważ taki rodzaj pozyskania energii jest bezemisyjny. - To wielka szansa dla rozwoju gospodarczego Polski. To wielka szansa dla rozwoju naszej gospodarki w kierunku neutralności klimatycznej  - uważa minister.

Łącznie 107 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma pięć samorządów. Dotacja zostanie wykorzystana na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego w Chojnach w gminie Koło, poszukiwanie wód termalnych w Lądku Zdroju, poszukiwanie i rozpoznawanie zasobów wód termalnych na terenie Sieradza, rozpoznanie możliwości wykorzystania zasobów geotermalnych do celów ciepłowniczych koło Sochaczewa i wykonanie otworu badawczo-eksploatacyjnego w gminie Szaflary. Wykonanie otworów w tych pięciu gminach może potrwać rok.

Według szacunków prof. Juliana Sokołowskiego, odkrywcy polskiej geotermii, polskie zasoby wód geotermalnych mogą wielokrotnie zaspokoić nasze potrzeby energetyczne. Według niektórych ekspertów parametry wód geotermalnych znajdujących się pod powierzchnią Polski oraz ich głębokość powodują w wielu wypadkach ich eksploatacja jest nieopłacalna lub są one bardzo trudno dostępne.

W ramach ogłoszonego przez NFOŚiGW konkursu na poznanie budowy geologicznej oraz gospodarkę zasobami złóż kopalin i wód podziemnych w Polsce wpłynęło 30 wniosków, z czego 17 uzyskało pozytywną ocenę Funduszu. Pięć wymienionych projektów uzyskało akceptację Głównego Geologa Kraju i będą one realizowane w pierwszej kolejności. Pozostałe wnioski czekają na jego decyzję. W kolejce czekają kolejne samorządy, które też chcą eksploatować zasoby wód geotermalnych.

Zobacz też:

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka