Na Podhalu chcą produkować prąd z wody z głębi ziemi

Bańska Niżna w gminie Szaflary to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. fot. szaflary.pl
Bańska Niżna w gminie Szaflary to pierwsza w Polsce wieś ogrzewana energią geotermalną. fot. szaflary.pl

Woda ze źródła geotermalnego na głębokości ponad 5 km ma służyć do produkcji energii elektrycznej.

Odwiert ma zostać wykonany w Szaflarach na głębokość 5 300 metrów. Będzie to najgłębszy z dotychczasowych odwiertów na Podhalu, sięgający triasu dolnego. Eksperci liczą na to, że woda na tej głębokości będzie miała temperaturę 120-130 stopni Celsjusza i pozwoli na wytwarzanie energii elektrycznej.

Aktualizacja (wrzesień 2017): Rząd będzie szukać wód geotermalnych pod Polską

- Chcemy wykonać odwiert badawczy, aby rozpoznać, jakie są zasoby ciepła wód geotermalnych. Spodziewamy się temperatury u źródła do 130 stopni Celsjusza. Wówczas będziemy mieli możliwość produkowania prądu elektrycznego. Zakładamy wykorzystanie tak zwanej kaskadowości, czyli w pierwszej kolejności ze źródeł geotermalnych produkowana będzie energia elektryczna, a po schłodzeniu woda trafiałaby do sieci ciepłowniczej. Byłoby to pierwsze w Polsce takie przedsięwzięcie – mówi Wojciech Ignacok prezes Geotermii Podhalańskiej, która ma zrealizować ten projekt.

Samorządowcy z gmin podhalańskich i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska – główny akcjonariusz spółki Geotermia Podhalańska podpisali umowę w sprawie inwestycji. Zakłada ona budowę czwartego odwiertu, który zasili istniejącą sieć ciepłowniczą oraz budowę magistrali ciepłowniczej z Szaflar do Nowego Targu. Odwierty eksploatowane obecnie przez Geotermię Podhalańską mają ponad 3 tys. metrów głębokości, a temperatura czerpanej z nich wody wynosi około 90 stopni C. 

Władze spółki przyznają, że nie ma pewności, czy na planowanej głębokości będą się znajdowały zasoby gorącej wody o przewidywanej temperaturze 120-130 stopniu, dlatego zakładają, że w razie jej braku odwiert zostanie zamknięty na głębokości około 3 tysięcy metrów i będzie z niego czerpana woda o temperaturze około 80-90 stopni.

Ostateczna decyzja w sprawie wykonania nowego odwiertu powinna zapaść na początku przyszłego roku. Od tego momentu około półtora roku może potrwać uzyskiwanie wszystkich niezbędnych pozwoleń, a wiercenie i przygotowanie do eksploatacji to kolejne pół roku. Rozpoczęcie eksploatacji mogłoby się więc rozpocząć na początku 2019 roku. Inwestycja kosztowałaby około 50 mln zł. Odwiert będzie wykorzystywany również w celach badawczych.

Geotermia Podhalańska działa od 1993 roku i jest najstarszym w Polsce dostawcą ciepła ze źródeł geotermalnych. Obecnie firma dostarcza ciepło do ponad 1 400 odbiorców.

Według portalu power-tchnology.com, największą na świecie elektrownię geotermalną jest zespół 18 obiektów Geysers Geothermal Complex w amerykańskim stanie Kalifornia, 121 km na północ od San Francisco. Jego łączna moc wynosi 900 MW.

Zobacz też: Rząd stawia na geotermię

AB

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

 

 

Lubię to! Skomentuj25 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka