Narasta konflikt na linii: Pałac Prezydencki – organizatorzy Marszu Niepodległości?

- Zaproszenie dla organizatorów Marszu Niepodległości zdezaktualizowało się - mówi rzecznik prezydenta. Fot. PAP
- Zaproszenie dla organizatorów Marszu Niepodległości zdezaktualizowało się - mówi rzecznik prezydenta. Fot. PAP

Pałac Prezydencki nie chce organizatorów MN w komitecie obchodów 100-lecia niepodległości. 

– Nie ma w tej chwili sytuacji, żeby organizatorzy Marszu Niepodległości mieli być zapraszani do komitetu obchodów 100-lecia niepodległości. Komunikat zapowiadający takie zaproszenie zdezaktualizował się – powiedział rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński w poniedziałek w radiu Zet.

11 listopada ulicami Warszawy przeszedł Marsz Niepodległości organizowany przez środowiska narodowe. Oburzenie wywołały m.in. niektóre prezentowane na demonstracji transparenty. Widniały na nich hasła: „Biała Europa braterskich narodów” i „Wszyscy różni, wszyscy biali”.

Zobacz także: Tusk: Ekscesy na Marszu Niepodległości niszczą reputację Polski

– Nie ma w naszym kraju miejsca ani zgody na ksenofobię, nie ma w naszym kraju miejsca na chorobliwy nacjonalizm, nie ma w naszym kraju miejsca na antysemityzm. Taka postawa oznacza wykluczenie z naszego społeczeństwa. Ludzie, którzy tak się zachowują, są wykluczeni, mają postawę, której nie da się inaczej nazwać (jak) tylko postawą niegodną – mówił kilka dni później prezydent Duda podczas spotkania z mieszkańcami Krapkowic (woj. opolskie).

W końcu października Andrzej Duda zapowiedział, że skład Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP zostanie poszerzony m.in. o przedstawicieli środowisk związanych z Marszem Niepodległości. Mówił też o tym prezydencki minister Wojciech Kolarski (PAP wideo)


Czy prezydent Andrzej Duda wycofa zaproszenie dla organizatorów Marszu Niepodległości do komitetu 100-lecia obchodów niepodległości? 

– Zaproszenia formalnego nie było, była deklaracja. W tej chwili jednak to jest przede wszystkim czas, żeby organizatorzy Marszu Niepodległości pewne rzeczy przemyśleli – twierdzi prezydencki rzecznik. Prezydencki komunikat z końca października zapowiadający poszerzenie komitetu obchodów o przedstawicieli środowisk związanych z tym marszem po pewnych wydarzeniach 11 listopada się zdezaktualizował – mówi Krzysztof Łapiński.

Czytaj: Ostra reakcja MSZ Izraela na Marsz Niepodległości. Jest też oficjalne stanowisko Polski

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

Źródło: PAP

KW

Inauguracja Komitetu Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP (wideo TVN24/x-news)


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Lubię to! Skomentuj256 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka