Blog
Newsroom Salon24
Salon24 news
Salon24 news wydarzenia, newsy, komentarze
88 obserwujących 5149 notek 11852498 odsłon
Salon24 news, 13 listopada 2017 r.

Ostra reakcja MSZ Izraela na Marsz Niepodległości. Jest też oficjalne stanowisko Polski

3782 151 0 A A A

- To marsz niebezpieczny, zorganizowany przez elementy ekstremistyczne i rasistowskie - takie stanowisko wyraził minister spraw zagranicznych Izraela ws. Marszu Niepodległości. Polskie MSZ uważa, że 11 XI jest świętem Polaków, a hasła rasistowskie były incydentem, od którego należy się odciąć.

- Wyrażamy ufność, że władze polskie podejmą działania przeciwko organizatorom. Historia uczy, że na takie zjawiska nienawiści rasowej trzeba reagować natychmiast i w sposób zdecydowany - przekazał szef dyplomacji Izraela, Emmanuel Nahshon, którego zacytowała włoska agencja informacyjna Ansa. Oburzyły go rasistowskie hasła i transparenty, jakie były widoczne podczas Marszu Niepodległości. Wydarzenie na ulicach Warszawy zgromadziło według policyjnych danych 60 tys. osób.

Resort Witolda Waszczykowskiego odpowiedział krytykom inicjatywy narodowców. - W dniu 11 listopada br. w Warszawie zorganizowano cykliczny Marsz Niepodległości, w którym tysiące uczestniczących w nim osób mogły – pokojowo – dać wyraz swoim patriotycznym uczuciom. Marsz był wielkim świętem Polaków, różniących się w swoich poglądach, ale jednoczących się wokół wspólnych wartości: wolności i wierności Niepodległej Ojczyźnie - oświadczono. Ponadto, "przypisywanie temu wydarzeniu jako dominujących elementów, które miały charakter wyłącznie incydentalny, jest nieuprawnione" - czytamy.

MSZ Polski potępił ksenofobiczne i rasistowskie okrzyki, jakie miały miejsce w niedzielę w Warszawie. "Polska dla Polaków", "Czysta krew trzeźwy umysł", "Europa będzie biała albo bezludna", krzyż celtycki - z takimi transparentami szła grupka demonstrujących pod hasłem "My chcemy Boga".

- Chciałem wyraźnie powiedzieć: nie popieramy tego typu haseł - tłumaczył wicepremier Piotr Gliński. Z kolei Adam Bielan przyznał, że większość uczestników marszu jest pokojowa nastawiona, a w grupie 60 tys. osób zawsze znajdzie się grupa "kretynów lub prowokatorów".

Do wszystkich kontrowersji doszła jeszcze wypowiedź rzecznika Młodzieży Wszechpolskiej, organizatora Marszu Niepodległości. - My patrzymy na naród całościowo, jako Młodzież Wszechpolska uważamy, że ważne są trzy czynniki – wspólnie czynnik kulturowy i religijny, czynnik polityczny i czynnik etniczny. Uważamy, że powinna funkcjonować dwustronna identyfikacja i dlatego jednak uważamy, że osoba czarnoskóra nie jest Polakiem - stwierdził Mateusz Pławski.

Źródło: msz.gov.pl, PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękujemy za zgłoszenie. Przy okazji odkryliśmy podszywanie się pod innych użytkowników s24.
  • To dane dla sprzedaży ogółem: a sprzedaż ogółem to suma sprzedaży egzemplarzowej wydań...
  • Sprawdziliśmy, kiedy pojawiło się więcej danych. Samolot wyglądał inaczej, był żółty -...

Tematy w dziale Polityka