Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą Nowoczesnej. Fot. PAP
Katarzyna Lubnauer została przewodniczącą Nowoczesnej. Fot. PAP

Katarzyna Lubnauer na czele Nowoczesnej. Porażka Ryszarda Petru

Redakcja Redakcja Nowoczesna Obserwuj temat Obserwuj notkę 137

Posłanka Lubnauer wygrała niewielką przewagą: na konwencji partii 149 głosów delegaci oddali na nią, 140 na Ryszarda Petru, dotychczasowego szefa ugrupowania.

– Chciałam podziękować wszystkim, którzy głosowali na mnie. Wyniki pokazują jak bardzo był to wyrównany pojedynek – powiedziała nowa przewodnicząca.

Chwilę później dołączył do niej Ryszarda Petru, który podziękował partyjnej koleżance za „demokratyczną rywalizację”. – To były demokratyczne wybory. Gratuluję. Taką partię stworzyliśmy – demokratyczną. Walczyłem o zwycięstwo. Jestem przekonany, że Nowoczesna została tak stworzona, że jest wartością samą w sobie – stwierdził Ryszard Petru. I dodał, że jest umówiony z Katarzyną Lubnauer na rozmowę nt. dalszej współpracy: „Jestem w tej kwestii lekkim optymistą". – Nigdzie nie uciekam i – wbrew niektórym plotkom, które się pojawiły – z Nowoczesnej nie odchodzę – podkreślił.

Nowoczesna powinna być „ikoną klasy średniej” - zdaniem przewodniczącej Laubnauer. – Musimy ponownie zakotwiczyć się w grupie ludzi aktywnych i odzyskać dla Nowoczesnej poparcie wśród większej liczby przedsiębiorczych Polaków – mówiła Katarzyna Lubnauer.

Czytaj także: Wojna w Nowoczesnej. Trzaskowski, kłamstwo o romansie Petru i walka o przywództwo

– Musimy zrobić wszystko, żeby wszystkich w partii połączyć w jeden organizm, jakim jest Nowoczesna – stwierdziła nowa przewodnicząca partii Katarzyna Lubnauer. Zadeklarowałam chęć rozmowy z dotychczasowym szefem ugrupowania Ryszardem Petru.

Katarzyna Laubnauer zadeklarowała chęć rozmowy z Ryszardem Petru, w celu „wspólnego poszukiwania formuły, w której chciałby funkcjonować w Nowoczesnej”. – Uważam, że to jest bardzo ważne, że jako twórca partii, jako człowiek, który wprowadził ją do parlamentu, miał w niej swoje ważne miejsce. Musimy zrobić wszystko, żeby wszystkich w Nowoczesnej połączyć, żeby wszystkich, którzy głosowali niezależnie na którego kandydata, połączyć w jeden organizm, jakim jest Nowoczesna – podkreśliła przewodnicząca partii.

Czytaj również: PO dogadała się z Nowoczesną w sprawie wspólnego kandydata na prezydenta Warszawy

– Jesteśmy w sytuacji, w której rządzi nami Prawo i Sprawiedliwość, czyli partia, która regularnie niszczy gospodarkę Polski. W związku z tym, specjalista od gospodarki, ekonomista, człowiek, który się na tym zna, na pewno Polsce będzie bardzo potrzebny. Chciałabym, żeby Ryszard Petru znalazł to miejsce w Nowoczesnej – oświadczyła Katarzyna Lubnauer.

– Chciałabym, aby moje obecne stanowisko – szefowej klubu Nowoczesnej – objęła Kamila Gasiuk-Pihowicz – podkreśliła przewodnicząca opozycyjnego ugrupowania.

Gratulacje od Grzegorza Schetyny. I plotki o rozłamie w Nowoczesnej

– Chciałbym pogratulować Katarzynie Lubnauer i podziękować Ryszardowi Petru za jego dwa lata pracy. To musi budzić uznanie - zbudowanie partii, wejście do Sejmu, osiągnięcie tak dobrego wyniku, wprowadzenie tylu posłów – podkreślił Grzegorz Schetyna.

Każdy wybór nowego szefa Nowoczesnej jest dobry dla tego ugrupowania – twierdzi szef Platformy Obywatelskiej. – Jestem przekonany, że będziemy dalej dobrze współpracować, tak jak w ostatnim czasie z Ryszardem Petru, bo potrzebujemy zbliżania stanowisk, aktywności, szczególnie w kontekście wyborów samorządowych. Wierzę, że wszyscy będziemy podzielać takie spojrzenie – powiedział Grzegorz Schetyna.

Co z porozumieniem między PO a Nowoczesną dotyczącym przyszłorocznych wyborów prezydenckich w Warszawie? – PO dochowa umowy, zgodnie z którą Nowoczesna ma poprzeć kandydaturę Rafała Trzaskowskiego na włodarza stolicy, a jej dotychczasowy kandydat, Paweł Rabiej - po ewentualnym zwycięstwie wyborczym polityka Platformy - zostać jego zastępcą w ratuszu – stwierdził szef klubu PO Sławomir Neumann.

Nowoczesną może jednak czekać rozłam - mówią nieoficjalnie politycy PO.  – Tam jest absolutne parcie na rozłam teraz, zresztą nie widziałem jeszcze, żeby założyciel partii, lider, który tę partię właśnie stracił, pogodził się z tym i usunął w cień. Nie było jeszcze takiego przypadku – stwierdził jeden z polityków PO w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Możliwe, że wkrótce Ryszard Petru zechce odejść z Nowoczesnej i założyć nowe ugrupowanie.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka