Państwowa Komisja Wyborcza przedstawia wyniki frekwencji na godz. 12.00, fot. PAP/Marcin Obara
Państwowa Komisja Wyborcza przedstawia wyniki frekwencji na godz. 12.00, fot. PAP/Marcin Obara

PKW podała dane o frekwencji, kilka osób zatrzymanych za zakłócanie ciszy wyborczej

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 44

Frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 12.00 wyniosła 15,62 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza. Trzy osoby zostały zatrzymane z powodu zakłócania miru wyborczego.

Wybory samorządowe - frekwencja na godz. 12.00

- PKW na podstawie danych otrzymanych od 25 tys. 397 obwodowych komisji wyborczych na ogólną liczbę 25 tys. 417 komisji obwodowych informuje, że w wyborach do rad gmin wg. stanu na godz. 12 liczba osób uprawnionych do udziału w wyborach, tj. liczba osób ujętych w spisach wyborców w obwodach, z których otrzymano dane, wyniosła 29 mln 935 tys. 205 osób - ogłosił szef PKW Wojciech Hermeliński.

Dodał, że wydano karty do głosowania 4 mln 677 tys. 37 osobom uprawnionym, co stanowi "15,62 proc. w stosunku do liczby osób uprawnionych do udziału w tych wyborach".

Zobacz, kto ze znanych polityków już zagłosował: Rozpoczęły się wybory samorządowe 2018.

Największa frekwencja była w woj. podlaskim (18,43 proc.), małopolskim (17,27 proc.) i podkarpackim (17,18 proc.). Najmniej wyborców pobrało karty w woj. dolnośląskim (13,24 proc.), lubuskim (13,46 proc.) i opolskim (13,84 proc.).

Z dużych miast wyróżniała się Warszawa - w stolicy do południa głos oddało 17,01 proc. uprawnionych.

Najwięcej osób wzięło udział w głosowaniu w gm. Nowy Dwór w powiecie sokólskim w woj. podlaskim - tam frekwencja wyniosła 34,52 proc.

Kolejne dane dotyczące frekwencji (na godz. 17), PKW poda o godzinie 18:30. Następną konferencję zaplanowano na godzinę 21:30. Jeśli nie wystąpią żadne zakłócenia, wtedy zostanie przekazana informacja o zamknięciu lokali i ewentualnych incydentach.


Incydenty zakłócających ciszę wyborczą

Do godziny 12.00 zgłoszono 416 incydentów zakłócających ciszę wyborczą. PKW zaznaczyła, że incydenty te - to wszystkie zgłoszenia, które później policja bada w kontekście ewentualnego naruszenia porządku wyborów, a o tym, czy to są przestępstwa, czy nie, zdecyduje policja i później sąd.

Spośród 416 incydentów 238 dotyczyło zachowań, które mogły wyczerpywać znamiona wykroczeń. Z katalogu wykroczeń określonych w Kodeksie wyborczym policja odnotowała 178 w kraju - najwięcej naruszeń dotyczy prowadzenia agitacji wyborczej, ale policja bada te przypadki.

Trzy osoby zostały zatrzymane - podała PKW, zaznaczając, że chodzi o przypadki wyniesienia kart z lokalu wyborczego, zniszczenia ich lub używania w lokalu wyborczym słów uznanych za obelżywe.

W wyborach samorządowych Polacy wybiorą blisko 47 tys. radnych i 2,5 tys. włodarzy. Do zakończenia głosowania o godz. 21 trwa cisza wyborcza. Do głosowania w wyborach samorządowych jest uprawnionych ponad 30,24 mln osób.

Kiedy wyniki wyborów?

Po zakończeniu ciszy wyborczej stacje TVP, TVN i Polsat podadzą szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.

Będą to informacje o procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, frekwencji wyborczej oraz wynikach poszczególnych kandydatów na prezydentów w 10 miastach Polski: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i Kielcach. Badanie przeprowadzi firma Ipsos przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

O 21.30 PKW poda informację o zamknięciu lokali wyborczych i ewentualnych incydentach. Cząstkowe, nieoficjalne wyniki wyborów PKW będzie podawała na konferencjach w kolejnych dniach, ostatnią konferencję zaplanowano na środę. - To są rzeczywiście najtrudniejsze wybory i liczenia głosów jest sporo. Może to być też środa, już tak z ostrożności mówię, że może nawet i czwartek, ale mam nadzieję, że to środa będzie tym najpóźniejszym i ostatecznym terminem kiedy podamy wyniki - powiedział szef PKW Wojciech Hermeliński.

Protokoły z wynikami wyborów w swoich siedzibach będą wywieszały komisje obwodowe i terytorialne: gminne, miejskie, powiatowe i wojewódzkie. Informacje o cząstkowych wynikach wyborów będą się także pojawiały na stronie internetowej PKW na podstronie: wizualizacja wyborów samorządowych.

Druga tura wyborów wójta, burmistrza, prezydenta miasta - 4 listopada - odbędzie się tam, gdzie w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie zdobył ponad połowy głosów.

źródło: PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka