156 obserwujących
8390 notek
22062k odsłony
3865 odsłon

Sędzia Klawonn w koszulce „Konstytucja”? „Powinna zostać wyłączona z procesu”

Sędzia Weronika Klawonn na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Sędzia Weronika Klawonn na sali Sądu Okręgowego w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa
Wykop Skomentuj355

Jeśli prawdą jest, że sędzia prowadzącą proces Jarosława Kaczyńskiego i Lecha Wałęsy pojawiła się gdzieś w koszulce z napisem „Konstytucja” to w mojej ocenie powinna być wyłączona z tego procesu – powiedziała rzecznik PiS Beata Mazurek. 

Jarosław Kaczyński i Lech Wałęsa zeznawali w czwartek w Sądzie Okręgowym w Gdańsku na rozprawie w rozpoczętym w marcu procesie o ochronę dóbr osobistych z powództwa prezesa PiS przeciwko byłemu prezydentowi. Sprawa dotyczy m.in. wypowiedzi Wałęsy, że szef PiS jest odpowiedzialny za katastrofę smoleńską oraz zarzutów, że Kaczyński wydał polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL. 

Polecamy: Proces Kaczyński kontra Wałęsa. "Po co ja pana ministrem robiłem?"; "A ja pana prezydentem?"

Jak podają media, sędzia prowadząca sprawę Weronika Klawonn była widziana na zgromadzeniach w koszulce z napisem „Konstytucja”. Zwrócili na to uwagę również internauci.

Beata Mazurek odniosła się do tych doniesień w piątek na konferencji prasowej w Sejmie. – Jeśli prawdą jest, że pani sędzia pojawiała się gdzieś z napisem na koszulce „Konstytucja” to w mojej ocenie powinna być wyłączona z tego procesu. Jeśli występowała w koszulce „Konstytucja”, to czy nie będzie wyrokowała przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu i nie będzie stronnicza? – pytała Mazurek. 

Odnosząc się do przebiegu rozprawy Mazurek napisała na Twittrze: „Wielu Polaków mogło zobaczyć, w jaki żenujący sposób sąd w Gdańsku prowadził proces o ochronę dóbr osobistych Jarosława Kaczyńskiego. Brak reakcji sądu na kolejne inwektywy Wałęsy, każe postawić pytanie o obiektywizm tego procesu”. 

Zobacz: Wałęsa o swoich sugestiach nt. choroby psychicznej Kaczyńskiego: I dziś bym to powiedział

Mazurek pytana o swój wpis powiedziała, że to było jej prywatne zdanie i ocena. – Takie miałam odczucia, kiedy widziałam w jaki sposób prowadzone było przesłuchanie w stosunku do prezesa Kaczyńskiego i w stosunku do Lecha Wałęsy – dodała. 

Rzeczniczka PiS podkreśliła też, że jej komentarz do rozprawy nie jest formą politycznego nacisku na sąd. – To nie była żadna próba nacisku czy wywołania wpływu. Nie mam żadnej możliwość politycznego nacisku. Czy politycznym naciskiem jest to, że publicznie wyrażam swoje zdanie? Uważam, że sposób prowadzenia tego postępowania - i mam do tego prawo - był korzystniejszy dla Lecha Wałęsy – zaznaczyła.

Sąd w Gdańsku zaproponował zawarcie ugody między prezesem PiS oraz b. prezydentem. Do zawarcia ugody nie doszło; negocjacje ws. ugody między stronami, na prośbę sądu, prowadzono przez ponad dwie godziny. Czwartkowa rozprawa trwała ponad osiem godzin, z krótkimi przerwami. Wyrok ma zapaść 6 grudnia.

image
Lech Wałęsa opuszcza salę rozpraw Sądu Okręgowego w Gdańsku. Fot. PAP/Adam Warżawa

Kaczyński domaga się od Wałęsy przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na cele społeczne za wpisy na Facebooku od czerwca do września 2016 r. W pozwie stwierdzono, że ze strony byłego prezydenta padły zarzuty, iż „Jarosław Kaczyński podczas lotu samolotu z polską delegacją do Smoleńska, mając świadomość nieodpowiednich warunków pogodowych, kierując się brawurą, wydał polecenie, nakazał lądowanie, czym doprowadził do katastrofy lotniczej w dniu 10 kwietnia 2010 r.”. W oświadczeniu, którego domaga się od Wałęsy Kaczyński ma znaleźć się stwierdzenie, że były to „bezprawne i nieprawdziwe zarzuty”. 

Kaczyński domaga się też przeprosin za słowa Wałęsy o tym, że „nie jest zdrowy, zrównoważony psychicznie”. Prezes PiS chce też, by były prezydent przeprosił go za zarzuty wydania polecenia „wrobienia” go, przypisania mu współpracy z organami bezpieczeństwa PRL.

 

Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj355
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo