117 obserwujących
6170 notek
15361k odsłon
2088 odsłon

Ordo Iuris: Scheuring-Wielgus powinna zgłosić organom ścigania przypadki księży-pedofili

Joanna Scheuring-Wielgus na Marszu Równości w Rzeszowie. Fot. Silar/CC BY-SA 4.0
Joanna Scheuring-Wielgus na Marszu Równości w Rzeszowie. Fot. Silar/CC BY-SA 4.0
Wykop Skomentuj103

Członkowie fundacji „Nie lękajcie się” oraz posłanka Joanna Scheuring-Wielgus powinni zgłosić organom ścigania wszystkie przypadki pedofili popełnione przez księży, o których wiedzą lub zaprzestać formułowania tego typu ocen – stwierdzili autorzy analizy przygotowanej przez Instytut Ordo Iuris. 

Zgodnie z kodeksem karnym każdy, kto posiada informację o popełnieniu przestępstwa pedofilii, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie organy ścigania, a niedopełnienie tego obowiązku oznacza popełnienie przestępstwa, za które grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności – przypomnieli autorzy analizy. 

Polecamy: Scheuring-Wielgus żąda usunięcia pomnika ks. Jankowskiego. Duchowny podejrzany o pedofilię

„W tym kontekście należy ocenić aktywność Fundacji »Nie lękajcie się«, która na początku października 2018 roku opublikowała »Mapę kościelnej pedofilii«. Obok informacji pochodzących z doniesień medialnych na mapie można odnaleźć kilkadziesiąt oznaczeń miejscowości, w których – według autorów dokumentu – miało dojść do popełnienia czynów o charakterze pedofilskim” - napisali. 

Według Ordo Iuris, w komentarzu do oznaczenia autorzy mapy zamieścili „ogólnikową” informację dotyczącą faktu otrzymania zgłoszenia z zaznaczeniem, iż "niektóre zgłoszenia dotyczą wydarzeń z ostatniej dekady, inne - zdarzeń bardziej oddalonych w czasie (To znaczy, że księża obecnie pracujący w parafii mogą nie mieć związku ze sprawą)”. 

Polecamy: Niemcy. Kard. Brandmueller: Oburzenie skandalem z molestowaniem w Kościele to hipokryzja

„Należy podkreślić, że prawnym obowiązkiem w takich przypadkach jest niezwłoczne przekazanie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa do organów ścigania. Fundacja nie informuje o tym, czy w którymkolwiek z wymienionych przypadków miało to miejsce. Poza tym publikowanie anonimowych »zgłoszeń«, opatrzonych cytowanym ogólnikowym komentarzem, rzuca cień nieuzasadnionych podejrzeń na duchownych obecnie pracujących w danej miejscowości” - zaznaczyli autorzy analizy.

image
W Kościele katolickim od 2015 r. formalnie obowiązują specjalne wytyczne dotyczące pracy z dziećmi. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Podobny charakter mają - zdaniem autorów analizy - publiczne wypowiedzi posłanki Joanny Scheuring-Wielgus (Teraz!), która wielokrotnie deklaro'wała, iż posiada informacje dotyczące czynów pedofilskich popełnianych przez duchownych. „Jeżeli oświadczenia te są prawdziwe, poseł Scheuring-Wielgus powinna niezwłocznie dokonać zawiadomienia organów ścigania, do czego jest zobowiązana prawnie. Jeśli natomiast byłyby to domysły bądź niepoparte przekonującymi dowodami plotki, poseł powinna zaprzestać formułowania tego typu ocen. W przeciwnym przypadku może narazić się na zarzut naruszenia dóbr osobistych duchownych lub nawet popełnienia przestępstwa zniesławienia” - ocenili.

Czytaj: Powstała mapa ofiar księży pedofilów. Antykościelne marsze w Warszawie i Poznaniu

W Polsce wciąż brakuje kompleksowych badań pokazujących skalę problemu pedofilii, jej przyczyny oraz możliwe sposoby ochrony małoletnich przed tego typu zachowaniami osób dorosłych – zwłaszcza wykonujących zawody związane z edukacją, wychowaniem oraz opieką nad dzieckiem - czytamy w analizie. 

„Istnieje pilna potrzeba wypracowania w tych instytucjach mechanizmów pozwalających na przeciwdziałanie pedofilii oraz jej skuteczne i szybkie ściganie” - ocenili autorzy. Zdaniem Ordo Iuris większość instytucji, które zajmują się wychowaniem dzieci i młodzieży, nadal nie przyjęła wewnętrznych standardów dotyczących identyfikacji i zgłaszania przestępstw pedofilskich. Dotyczy to m.in. szkół, związków sportowych i organizacji społecznych. 

Według Ordo Iuris, wyjątkiem jest Kościół katolicki, w którym od 2015 r. formalnie obowiązują specjalne wytyczne w tym zakresie. „Do przedmiotowych wytycznych dołączono trzy załączniki regulujące w sposób szczegółowy pomoc ofiarom, procedurę postępowania w przypadku oskarżeń o popełnienie czynu pedofilskiego oraz zasady formacji i profilaktyki osób duchownych” - informuje Ordo Iuris. 

Autorzy analizy ocenili, że biorąc pod uwagę przepisy polskiego prawa i potrzebę przeciwdziałania pedofilii, „wytyczne Konferencji Episkopatu Polski należy ocenić jako dokument, który może stanowić wzorzec dla innych instytucji, które zajmują się opieką nad dziećmi i młodzieżą”. 


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła. 

Wykop Skomentuj103
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo