Ceny paliw na stacjach benzynowych PKN Orlen spadają. Fot. PKN Orlen
Ceny paliw na stacjach benzynowych PKN Orlen spadają. Fot. PKN Orlen

Ceny paliw na stacjach PKN Orlen będą nadal spadać

Redakcja Redakcja Paliwa Obserwuj temat Obserwuj notkę 22

Ceny paliw na stacjach benzynowych należących do PKN Orlen spadają od listopada i w najbliższych dniach należy spodziewać się ich dalszych obniżek - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek. Jego zdaniem przy sprzyjającej sytuacji makroekonomicznej, ta tendencja utrzyma się też w przyszłości. 

Biuro analityczne Reflex w raporcie z końca grudnia prognozowało, że początek 2019 roku prawdopodobnie przyniesie dalsze obniżki cen paliw na stacjach, a ich skala będzie determinowana m.in. rozwojem sytuacji na rynku ropy i warunkami na rynku krajowym. 

– Ceny paliw na naszych stacjach systematycznie spadają od listopada. W najbliższych dniach należy spodziewać się dalszych obniżek. I jeśli sytuacja makroekonomiczna będzie sprzyjająca, chodzi zarówno o cenę surowca, jak i kurs dolara do złotego, to ta tendencja utrzyma się – powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. 

Dodał, że w Polsce średnie ceny paliw nadal należą do najniższych w Europie. 

Prezes Orlenu wskazuje, że popyt na diesla w Polsce jest wysoki, co wynika z dynamicznego wzrostu gospodarki. 

– Na cenę diesla ma wpływ jego zwiększony import, gdyż nasze rafinerie już pracują na maksimum swoich mocy. Dlatego dywersyfikujemy dostawy ropy i optymalizujemy koszty jej przerobu. Ważne są więc inwestycje, które umożliwią wzrost mocy przerobowych, bo paliwa produkowane we własnych rafineriach są tańsze – powiedział Obajtek. 

image
Stacja paliw PKN Orlen. W Polsce średnie ceny paliw nadal należą do najniższych w Europie.

Po trzech kwartałach 2018 roku polskie rafinerie miały jedynie 73 proc. udziału w zaspokajaniu krajowego popytu na diesla. 27 proc. popytu zaspokaja import. 

– Na rynku benzyn sytuacja jest inna. Popyt na benzyny jest mniejszy niż potencjał krajowej produkcji – dodał prezes Obajtek. Udział produkcji krajowej w całości dostaw wynosi obecnie 99 proc. 

Z danych cytowanego wyżej Refleksu wynika, że na przestrzeni całego 2018 roku ceny benzyny Eu 95 wzrosły średnio o 2,56 proc., Superplus 98 o 3,61 proc., a oleju napędowego o 10,94 proc. 

Jednak licząc od początku listopada do początku stycznia 2019 roku ceny benzyny Eu 95 są niższe o 5,8 proc., Superplus 98 potaniał o 4,1 proc., a cena oleju napędowego zniżkowała o 3,8 proc.  


Źródło: PAP

KW 

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.  

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka