Daniel Obajtek, szef PKN Orlen, fot. PAP wideo
Daniel Obajtek, szef PKN Orlen, fot. PAP wideo

PKN Orlen chce inwestować w offshore i budować farmy wiatrowe na Bałtyku

Redakcja Redakcja Energetyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 71

PKN Orlen szuka partnera z doświadczeniem w budowie farm wiatrowych. Inwestycje w energetykę niskoemisyjną, w tym offshore, to jeden ze strategicznych kierunków rozwoju spółki na najbliższe lata.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował, że Orlen chce skupić się na projektach offshorowych. - Chcemy inwestować w niskoemisyjne źródła wytwarzania, w offshore. Jesteśmy na etapie badań środowiskowych, ale nie zakładam, że mamy to robić sami. Analizujemy i rozważamy zaangażowanie potencjalnego partnera - powiedział Obajtek.

- Optymalne jest znalezienie kogoś, kto ma doświadczenie w budowie takich farm, ma już morskie farmy wiatrowe, a także dysponuje bazą badawczo-rozwojową. Ten wybór mógłby nastąpić jeszcze w tym roku - dodał.

W przypadku podjęcia decyzji inwestycyjnej, pierwsze wydatki związane z budową mogą być poniesione najwcześniej w 2023 r.

Wyniki Orlenu w IV kwartale 2018 r. Rekordy w sprzedaży, ważne projekty i inwestycje

Baltic Power, spółka z Grupy Orlen, rozpoczęła w styczniu badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową na Bałtyku. W tym celu zawarła umowę z konsorcjum firmy Mewo oraz Instytutem Morskim w Gdańsku. Celem prac jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia oraz określenie produktywności morskiej farmy wiatrowej.


W maju 2018 roku PKN Orlen powołał zespół specjalistów w celu przygotowania i realizacji projektu na wykonanie koncepcji technicznej budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Łączna moc tej inwestycji może wynieść nawet 1200 MW.

Rząd daje zielone światło dla budowy morskich farm na Bałtyku. W projekcie Polityki Energetycznej Państwa 2040 prognozuje się, że moc wiatraków na morzu wyniesie 10,3 GW - więcej niż elektrowni jądrowych.

Zobacz: Polska ma ambitny plan budowy farm wiatrowych na Bałtyku, ale brakuje ustawy offshore

źródło: PAP, PKN Orlen

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka