154 obserwujących
8139 notek
21470k odsłon
462 odsłony

20-lecie rozszerzenia NATO. Duda: Jesteśmy dumni, że możemy być członkiem Sojuszu

Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w Pradze w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, fot. PAP/Jakub Kamiński
Prezydent Andrzej Duda uczestniczy w Pradze w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO, fot. PAP/Jakub Kamiński
Wykop Skomentuj35

Dziś mija dokładnie 20 lat od wstąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO. Uroczystości rocznicowe odbywają się w Pradze, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, a także prezydentów: Czech - Milosza Zemana, Słowacji - Andreja Kiski oraz Węgier - Janosa Adera. 

- Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nam gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata i dzięki któremu my także możemy gwarantować bezpieczeństwo, tym którzy chcą żyć w wolnych, demokratycznych, suwerennych krajach. Którzy chcą się rozwijać i którzy chcą budować na świecie pokój - mówił polski prezydent.


Jesteśmy dumni z tego, że możemy być dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nam gwarantuje bezpieczeństwo naszej części Europy i świata

- Wierzymy w Sojusz, który jest największym sojuszem militarnym na świecie i jest sojuszem, w którym braterstwo znaczy braterstwo, a wsparcie znaczy wsparcie; a artykuł pięć oznacza artykuł pięć, a nie tzw. bratnią pomoc, o której tutaj w Pradze nawet nie trzeba mówić - oświadczył Andrzej Duda. - Zapewniam, że wyciągamy wnioski z historii i traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze niezwykle poważnie - dodał.


20 lat temu w amerykańskiej miejscowości Independence Polska, Czechy i Węgry zostały oficjalnie przyjęte do struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pięć lat później do NATO przyjęto także Słowację.

Polska, Czechy i Węgry otrzymały zaproszenie do członkostwa w Sojuszu podczas szczytu w Madrycie w 1997 r. Ministrowie spraw zagranicznych przekazali dokumenty ratyfikacyjne sekretarz stanu USA Madeleine Albright w Independence 12 marca 1999 r.

Uroczystości odbywają się na Zamku Hradczańskim, na których Polskę reprezentują m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.


Była szefowa amerykańskiej dyplomacji, a obecnie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher jest jedną z osobistości zaproszonych na praskie święto. Razem z nią przyjechały inne osoby związane z ówczesnym kierownictwem NATO, a także przedstawiciele resortów obrony i dyplomacji, m.in. zastępczyni sekretarza generalnego NATO Rose Gottemoeller.

"Dziś mija dokładnie 20 lat od wstąpienia Polski do @NATO. Po 20 latach w NATO Polska świeci przykładem przeznaczając 2% PKB na modernizację wojska. Bezpieczna Polska to bezpieczne USA. Nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo NATO i w artykuł 5. NATO jest niezachwiane" - napisała na Twitterze Georgette Mosbacher.

Art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego mówi o tym, że atak na jednego z członków NATO jest w istocie atakiem na cały Sojusz.

ja

Wykop Skomentuj35
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka