164 obserwujących
8710 notek
23007k odsłon
2354 odsłony

Rabiej: Wprowadźmy związki partnerskie, na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, fot. Urząd Miasta Warszawy
Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej, fot. Urząd Miasta Warszawy
Wykop Skomentuj181

Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy i polityk Nowoczesnej, opowiedział się za legalizacją związków partnerskich i adopcją dzieci przez osoby homoseksualne. Po burzy, jaka wynikła z powodu jego wypowiedzi, tłumaczył, że to jego prywatne poglądy, a nie stanowisko ratusza czy partii.

Rabiej udzielił wywiadu Robertowi Mazurkowi dla "Dziennika Gazety Prawnej". - Najpierw przyzwyczajmy ludzi, że związki partnerskie to nie jest samo zło, że nie niszczą tkanki społecznej i polskiej rodziny. Potem łatwiej będzie o kolejne kroki, o równość małżeńską z adopcją - powiedział w wywiadzie.

Wiceprezydent Warszawy stwierdził, że nie jest zwolennikiem "zmieniania społeczeństwa na siłę", więc zmiany najlepiej wprowadzać etapowo: "najpierw wprowadźmy związki partnerskie, potem równość małżeńską, a na koniec przyjdzie czas na adopcję dzieci" - powiedział Rabiej.

Rabiej - który otwarcie przyznaje, że jest gejem  - popiera również związki partnerskie. - Jestem zwolennikiem małżeństw homoseksualnych, bo jest to rozwiązanie w gruncie rzeczy bardzo konserwatywne - ocenił. - W sytuacji, w której trudno ludziom być ze sobą, nie chcą budować relacji opartej na zaufaniu, tworzenie takich małżeństw sprzyja stabilizacji społecznej - dodał.

Według Rabieja "w wielu krajach adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest dozwolona i nie spowodowała trzęsienia ziemi", ale jest sceptyczny, żeby takie rozwiązanie udało się wprowadzić w Polsce. 


Do sprawy na Twitterze odniosła się m.in. rzeczniczka PiS Beata Mazurek. "Wypowiedzi polityków Koalicji Europejskiej o adopcji dzieci przez pary homoseksualne szokują. To jest granica, której do tej pory nie przekraczano. Dla nas ochrona rodziny jest najważniejsza. Przypominam art. 18 Konstytucji" - napisała.


Na burzę po wypowiedzi Rabieja zareagował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Działaniom Warszawy przyświeca walka z brakiem tolerancji. Wypowiedzi wykraczające poza program Koalicji Europejskiej mogą zniszczyć nasz wysiłek w walce z nienawiścią. Poleciłem wiceprezydentowi P. Rabiejowi zajęcie się wyłącznie zadaniami, które mu wyznaczyłem" - napisał prezydent stolicy.


W późniejszym wpisie na Twitterze Rabiej podkreślił, że wyrażone w wywiadzie opinie mają charakter "wyłącznie prywatny".

"W zw. z rozmową z red. Mazurkiem, w której padły pytania o życie osobiste, oświadczam, że moja odpowiedź na nie ma charakter wyłącznie prywatny. Nie jest ani stanowiskiem ratusza, ani @Nowoczesna, ani #Koalicja. Podkreślałem - jestem w temacie adopcji bardzo, bardzo sceptyczny" - napisał Rabiej.

ja


Wykop Skomentuj181
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka