156 obserwujących
8394 notki
22071k odsłon
4351 odsłon

Spór w rządzie. Minister finansów przeciwna "piątce Kaczyńskiego" i 500 złotych na dzieci

500 plus nie dla każdego dziecka?
500 plus nie dla każdego dziecka?
Wykop Skomentuj125

Minister Teresa Czerwińska nabrała przekonania, że z biegiem lat utrzymanie w ryzach budżetu przy kolejnych socjalnych obietnicach będzie niemożliwe - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Z tego powodu "500 plus na każde dziecko" jest zagrożone.

- Minister Czerwińska dowiedziała się o konferencji z ogłoszeniem planów rządu dzień wcześniej, nikt jej nie uprzedził, aby mogła zweryfikować liczby, które były na niej prezentowane, czy źródła finansowania obietnic - powiedział jeden ze współpracowników minister finansów dziennikarzom. Teresa Czerwińska odpowiada za źródła finansowania obietnic, które padły na konwencji PiS przed batalią o europarlament. Tyle, że o 500 plus na każde dziecko i trzynastej emeryturze dowiedziała się dzień przed ogłoszeniem "piątki Kaczyńskiego".

- Teresa Czerwińska na pewno będzie próbowała dotrzeć do prezesa PiS, aby zracjonalizować, ograniczyć koszty "piątki Kaczyńskiego", szczególnie jeśli chodzi o 2020 r. - czytamy opinię informatora w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Minister finansów nie godzi się na złamanie lub zawieszenie funkcjonującej zasady o ograniczonej hojności, którą wprowadził wiceminister w rządzie PO-PSL, Ludwik Kotecki.

Z jego obliczeń wynika, że jeśli PiS chce spełnić kolejne obietnice, złamie regułę wydatkową aż o 58 mld złotych. Tymczasem Czerwińska przemawiała w ubiegłym tygodniu na Forum Bankowym i deklarowała: - Reguła wydatkowa jest kluczowym narzędziem konstrukcji budżetu obok przestrzegania norm fiskalnych zawartych w pakiecie stabilności i wzrostu.

- Sytuacja jest trudna i będzie wymagała wielu ryzykownych zabiegów księgowych. Przez rok może jakoś się uda, ale nie da się tak planować każdego budżetu - uważa jeden z urzędników resortu finansów. "Piątka Kaczyńskiego" lub - jak niektórzy politycy PiS wolą - "Morawieckiego", to: wprowadzenie 500 plus już na każde pierwsze dziecko, zwolnienie z podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, trzynasta emerytura, obniżenie kosztów pracy, przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych w małych miastach i wsiach.

Elżbieta Rafalska zapewniała, że do połowy marca będzie gotowy projekt dotyczący świadczenia 500 plus również na pierwsze dziecko, a koszt rozszerzenia programu wyniesie około 10 mld zł. Dodała, że wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca, a dodatkowe środki na sfinansowanie programu są zagwarantowane w budżecie państwa.

"Emerytura plus" trafi pod obrady parlamentu - według scenariusza PiS - w kwietniu. "Trzynastki" dla emerytów i rencistów mają wynosić 1100 zł brutto.

"Piątka Kaczyńskiego" - kiedy nowe projekty PiS wejdą w życie?

GWZobacz galerię zdjęć:

Teresa Czerwińska - minister finansów - i premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr/KPRM
Teresa Czerwińska - minister finansów - i premier Mateusz Morawiecki. Fot. Flickr/KPRM Teresa Czerwińska nie pdoważa reguły wydatkowej. Fot. KPRM
"Piątka Kaczyńskiego" zagrożona
Wykop Skomentuj125
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka