149 obserwujących
7740 notek
20382k odsłony
1289 odsłon

PiS zapowiada rozszerzenie "piątki plus" - propozycja dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konwencji regionalnej PiS, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Premier Mateusz Morawiecki przemawia podczas konwencji regionalnej PiS, fot. PAP/Łukasz Gągulski
Wykop Skomentuj93

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada dodatek pieniężny dla dorosłych niepełnosprawnych. Opozycja uznała ten gest za "zagrywkę wyborczą".

- Jest w Polsce ta trudna, tragiczna sprawa niepełnosprawnych. Mamy nowe propozycje, mamy kolejny "plus" do naszej piątki. Będzie o nim mowa - zapowiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej tej partii w Krakowie.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że pieniądze na ten cel pochodzić będą z Funduszu Solidarnościowego oraz z wygranego z KE procesu ws. podatku handlowego. Będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie i będzie dotyczyło osób powyżej 18. roku życia.

- Zgodnie z obietnicą sprzed roku chcemy przeznaczyć te środki na comiesięczny, stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenie jakiegokolwiek życia samodzielnie. Tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie, w najbliższych kilku miesiącach przekazać w ramach naszej polityki społecznej stały, comiesięczny dodatek - mówił szef rządu.

Propozycję skomentowała uczestniczka zeszłorocznego protestu rodziców niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich, która dodatek nazwała wirtualnym. - W ubiegłym roku przez 40 dni protestowaliśmy w Sejmie i osoby niepełnosprawne prosiły o 500 zł dodatku na życie, to miał być taki początek. Wtedy powiedziano nam, że państwo polskie zbankrutuje - powiedziała PAP Hartwich.

- Teraz, siedem dni przed wyborami, cztery dni przed zapowiedzianym protestem osób z niepełnosprawnościami partia rządząca przypomina sobie o osobach niepełnosprawnych i obiecuje wirtualne pieniądze. Po prostu kolejny raz dostaliśmy w twarz - oceniła.

Dodała, że niepełnosprawni w Polsce oprócz problemów finansowych mają inne problemy, takie jak m.in. brak bezpłatnych pampersów, cewników, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych oraz asystentów. - Dzisiaj tak naprawdę żeby ta osoba godnie żyła potrzeba 500 zł na początek, a tak naprawdę potrzebne jest znacznie więcej. To jest hańba dla tego rządu - powiedziała.

- Propozycja przyznania 500 zł osobom niepełnosprawnym jest kierunkowo dobra, ale powstała z koniunkturalnych pobudek - oceniła szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- Jeśli są środki na to, by przekazać je na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, to bardzo dobrze. To powinien być priorytet pomocy społecznej. Tylko dziwię się, że PiS nie zdecydował się na ten krok wtedy, gdy niepełnosprawni błagali o pomoc podczas swojego, trwającego 40 dni protestu w Sejmie. Wtedy mieli kamienne serca i chcieli upokorzyć protestujących. Widać, że PiS dziś chce zapobiec protestowi tej grupy, który jest zapowiedziany na 23 maja, bo się boi, że zaszkodzi im to w wyborach - powiedziała.

Jak oceniła Lubnauer, to bardzo dobrze, że PiS zadeklarowało wypłatę takiego dodatku. Ale - jak zaznaczyła - "widać obłudę i hipokryzję PiS, które podczas dramatycznego protestu niepełnosprawnych w Sejmie przekonywało, że na wsparcie dla nich nie ma pieniędzy, a teraz okazuje się, że te pieniądze nagle, tuż przed wyborami, się znajdują".


- Prezes Kaczyński i premier Morawiecki obudzili się tuż przed wyborami. Niech ludzie to ocenią - skomentował Stanisław Tyszka, polityk Kukiz'15.

- Dzisiaj PiS trzęsie portkami i jest w stanie podpisać pakt nawet z diabłem, żeby tylko spróbować nie przegrać zbliżających się wyborów - ocenił rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

Jego zdaniem, dla prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego może być to zagrywka wyborcza, bo - jak ocenił rzecznik PSL - gdyby intencje były szczere, to już wcześniej zadeklarowałby poparcie propozycji ludowców ws. wprowadzenia dodatku na rehabilitację w wysokości 500 zł dla wszystkich osób niepełnosprawnych.

0 Serce się raduje, kiedy prezes Kaczyński po kilku miesiącach przetrawia w głowie propozycję PSL i prezentuje, jako swoją. Trochę zajęło mu dojrzewanie do myśli, że to jednak dobry pomysł ale cieszę się, że zaproponował pomysł Stronnictwa - powiedział Stefaniak.

W przyszłym tygodniu odbędzie się protest osób niepełnosprawnych. Protestujący spotkają się przed Pałacem Prezydenckim, gdzie zostanie odczytany list do prezydenta. Następnie protest przeniesie się przed kancelarię premiera skąd zgromadzeni przejdą przed Sejm.

ja


Wykop Skomentuj93
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo