Katarzyna Lubnauer. Fot. Łukasz Kamiński/CC BY-SA 3.0
Katarzyna Lubnauer. Fot. Łukasz Kamiński/CC BY-SA 3.0

To koniec Nowoczesnej? Partię ma przejąć PO

Redakcja Redakcja Nowoczesna Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

W przyszłą sobotę odbędzie się wspólne posiedzenie rad krajowych: Nowoczesnej i PO ws. zacieśnienia współpracy i powrotu do idei Koalicji Obywatelskiej - powiedział sekretarz generalny Nowoczesnej Adam Szłapka. Jego zdaniem, idea KO bardzo dobrze się sprawdziła. 

Jak poinformował w piątek portal Onet.pl, w Nowoczesnej „szykuje się rewolucja”. „Najpierw ma zniknąć klub parlamentarny tego ugrupowania i jego posłowie mają przejść do klubu PO-KO, zaś jeszcze przed jesiennymi wyborami partia ma zostać postawiona w stan likwidacji, a jej członkowie zasilić szeregi PO” - wynika z nieoficjalnych informacji portalu. 

Onet podaje, że do wejścia części posłów Nowoczesnej do klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska może dojść na początku czerwca, a być może nawet w przyszłym tygodniu. Wynika to z faktu, że - jak podano w artykule, cytując anonimowe źródła - szef PO Grzegorz Schetyna „potrzebuje jakiegoś sukcesu po przegranych wyborach do Parlamentu Europejskiego”. 

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Onetem nie potwierdziła informacji portalu. – Nie, dziś nie ma postanowienia o łączeniu klubów parlamentarnych PO i Nowoczesnej. Oba ugrupowania działają niezależnie. Nie ma też żadnych planów likwidacji Nowoczesnej. Natomiast owszem, prowadzimy obecnie rozmowy na temat zacieśnienia naszej współpracy z Platformą, która jest naszym naturalnym koalicjantem, o odtworzeniu Koalicji Obywatelskiej, która dobrze działała w wyborach samorządowych – powiedziała; zastrzegła przy tym, że „żadne decyzje, co do ostatecznej formy współpracy na razie nie zapadły”. 

Szłapka powiedział, że rozmawia z sekretarzem generalnym PO Robertem Tyszkiewiczem w sprawie zacieśnienia współpracy obu partii. – Wyciągamy wnioski z wyborów i zależy nam na tym, żeby od razu ruszyć do ostrej pracy. I my w Nowoczesnej, i Platforma Obywatelska mamy takie poczucie, że nam się w Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych współpracowało bardzo dobrze i chcemy do tej idei wrócić, chcemy bardzo ściśle współpracować i rozmawiamy o tym – zaznaczył. 

PO wchłonie Nowoczesną? Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl
PO wchłonie Nowoczesną? Fot. Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 pl

Poinformował, że będzie to tematem rozmów na wspólnym posiedzeniu rad krajowych: PO i Nowoczesnej, które zaplanowano w przyszłą sobotę. – Tematem głównym będzie zacieśnienie współpracy i powrót do idei Koalicji Obywatelskiej, która bardzo dobrze się sprawdziła – powiedział. Zaznaczył, że Rada Krajowa Nowoczesnej zbierze się ponadto w przyszłą sobotę przed wspólnym posiedzeniem. 

Ocenił, że ze wszystkich podmiotów, które startowały w ramach Koalicji Europejskiej, PO i Nowoczesna są środowiskami dla siebie najbliższymi. 

Szłapka pytany na czym ma polegać zacieśnienie współpracy, skoro Nowoczesna startowała w wyborach samorządowych z PO jako Koalicja Obywatelska, a razem z PO, PSL, SLD i Zielonymi współtworzyła Koalicje Europejską, odpowiedział: „To jest kwestia wspólnej koordynacji działań, wspólnego sztabu”. 

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka