126 obserwujących
6499 notek
16594k odsłony
4033 odsłony

Spotkanie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Polska nie ma problemu z demokracją"

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz Donald i Melania Trumpowie. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz Donald i Melania Trumpowie. Fot. KPRP/Jakub Szymczuk
Wykop Skomentuj145

Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się w Waszyngtonie z Donaldem i Melanią Trumpami. - Polska chce zbudować bazę wojsk dla wojsk USA, jesteśmy tym bardzo zainteresowani - przyznał prezydent Stanów Zjednoczonych.

Rozmowa Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy koncentrowała się wokół budowy stałej bazy dla wojsk amerykańskich w Polsce, zakupu ponad 30 myśliwców F-35 oraz sprawach gospodarczych. Nie zabrakło pytań dziennikarzy o stan polskiej demokracji.Rozważam rozmieszczenie stałych wojsk w Polsce.


- Nie chcę przesądzać jeszcze, czy to będzie stała czy niestała obecność. Mówimy o dwóch tysiącach żołnierzy, którzy mogą być przeniesieni z Niemiec, bądź z innego miejsca. Nie będziemy relokować dodatkowych żołnierzy do Europy. Rozważam rozmieszczenie stałych wojsk w Polsce. To wspaniały pomysł Polski, szukamy na to pieniędzy - zapewnił Donald Trump. Delegacja Andrzeja Dudy ma w planach podpisanie porozumienia politycznego z Amerykanami w sprawie obronności.


- Świętujemy fakt, że Polska będzie kupować samoloty F-35, jedne z najlepszych samolotów bojowych na świecie - dodał amerykański prezydent. - Mam nadzieję, że Rosja będzie traktować Polskę z szacunkiem, tak, jak cała reszta świata. To wspaniały kraj, który byt dużo ucierpiał w przeszłości. Polska była jedną z głównych ofiar konfliktów. Wraz z Niemcami, Rosją, wszyscy powinni się dogadywać i tego oczekuję - stwierdził Trump.


Ktoś panią oszukał, demokracja w Polsce ma się doskonale. Nie ma z nią żadnego problemu.


Dziennikarze w Białym Domu pytali o stan polskiej praworządności. - Nie martwię się o stan demokracji w Polsce, znam Polaków i ich liderów, Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości. Może Pan coś powie na ten temat? - powiedział Donald Trump, zwracając się do polskiego prezydenta.

- Ktoś panią oszukał, demokracja w Polsce ma się doskonale. Nie ma z nią żadnego problemu - natychmiast zareagował Andrzej Duda na pytanie dziennikarki. - Tak też mi mówił - uśmiechnął się amerykański prezydent.

Trump poinformował też, że planuje wkrótce ponownie odwiedzić Polskę. - W czasie poprzedniej wizyty w Polsce moja przemowa została świetnie przyjęta. Nie chcę być nieskromny, ale powiedziano mi, że to jedna z najlepszych przemów prezydenta USA w europejskim kraju. To był cudowny dzień, nigdy nie zapomnę swojej podróży do Polski - mówił o wizycie z lipca 2017 roku w Warszawie.


Strona amerykańska obiecała polskiej delegacji niespodziankę w związku z wizytą pary prezydenckiej. - Jesteśmy poinformowani, że pan prezydent Trump przygotował dla polskiej pary prezydenckiej specjalną niespodziankę. Czekamy na tę niespodziankę. Gdyby rzeczywiście miał być to przelot F-35, to byłby to bardzo duży gest i duży wyjątek - przyznał minister z Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski. Po 11 września wszelkie loty nad Waszyngtonem są zabronione.

Nad Białym Domem przed godziną 20. przelecą dwa myśliwce F-35 specjalnie na cześć polskiej pary prezydenckiej. 

Istotną kwestią rozmów Trump-Duda była energetyka. Polska i USA podpisały porozumienie ws. porozumienia jądrowego. PGNiG oświadczyła, że w czasie wizyty Andrzeja Dudy w USA zarządy polskiej spółki oraz amerykańskiej Venture Global LNG zgodzili się na zwiększenie wolumenu zakupu skroplonego gazu ziemnego LNG o dodatkowe 1,5 mln ton rocznie.

Andrzej Duda w Waszyngtonie. Dziś spotkanie z Donaldem Trumpem

GW

Zobacz galerię zdjęć:

Prezydenci USA i Polski wraz z małżonkami zmierzają do Gabinetu Owalnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydenci USA i Polski wraz z małżonkami zmierzają do Gabinetu Owalnego. Fot. PAP/Radek Pietruszka Andrzej Duda i Donald Trump podczas konferencji prasowej. Fot. PAP/Radek Pietruszka Agata Duda i Melania Trump. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Przełomowa wizyta Andrzeja Dudy w USA
Wykop Skomentuj145
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka