Ryszard Petru podczas konwencji partii Teraz!, fot. PAP wideo
Ryszard Petru podczas konwencji partii Teraz!, fot. PAP wideo

Ryszard Petru odchodzi z polityki. "Wracam do biznesu"

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 92

Ryszard Petru, lider partii Teraz!, a wcześniej Nowoczesna, oświadczył, że nie wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. - Wracam do biznesu. Będę pracował i zarabiał na życie - zadeklarował w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Petru podkreśla, że nie chce przykładać ręki do uchwalania kolejnych ustaw niszczących gospodarkę. - Dla naszego elektoratu ważniejsze jest zwycięstwo nad PiS niż program gospodarczy - mówi. Jak dodaje, nie jest w stanie przeciwstawić się tendencjom populistycznym tak skutecznie, jak by chciał.

Petru wydał też oświadczenie w sprawie swojej rezygnacji ze startu w wyborach.


"Dochodzę do wniosku, że nie jestem w stanie przeciwstawić się tym tendencjom tak skutecznie, jakbym chciał. Zawsze byłem wierny swoim przekonaniom i potrafiłem iść pod prąd. Nie zamierzam brać udziału w licytacji na populizm. Dlatego nie będę kandydował w jesiennych wyborach do Sejmu" - tłumaczy Petru w oświadczeniu.

Były szef Nowoczesnej podziękował tym, którzy w 2015 roku oddali głos na tę partię. "Wierzę, że w niedalekiej przyszłości znów się spotkamy. Mam nadzieję, że głos praworządny, proeuropejski, prorozwojowy w naszej Ojczyźnie zwycięży" - kończy oświadczenie Petru.

Ryszard Petru był założycielem i liderem Nowoczesnej. 31 maja 2015 r. odbył się w Warszawie kongres założycielski Stowarzyszenia NowoczesnaPL; 25 sierpnia zarejestrowana została partia o nazwie Nowoczesna Ryszarda Petru, która w październikowych wyborach parlamentarnych zdobyła 7,6 proc. głosów, co dało jej 28 mandatów w Sejmie. Przewodniczącym Nowoczesnej był wówczas Petru, a jego zastępczynią m.in. Katarzyna Lubnauer. Dwa lata później Petru stracił przywództwo na rzecz Lubnauer.

Petru opuścił partię 11 maja 2018 r. Uzasadniając wówczas swoją decyzję ocenił, że Nowoczesna przestała być partią "reform, zdrowego rozsądku, która nie zgadza się na bylejakość i konformizm". Jak dodał nie może brać odpowiedzialności za partię, na którą nie ma wpływu zarówno w sferze programowej, jak i politycznej.

W połowie listopada 2018 r. Ryszard Petru oraz była posłanka Nowoczesnej: Joanna Scheuring-Wielgus powołali Teraz! - nowe ugrupowanie polityczne, którego filarami są gospodarka i społeczeństwo.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka