142 obserwujących
7241 notek
18788k odsłon
910 odsłon

500 Plus dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze z funduszu solidarnościowego

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Fot. Flickr/premierrp
Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Fot. Flickr/premierrp
Wykop Skomentuj36

Rząd we wtorek przyjął projekt ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatek w wysokości 500 zł będzie przyznawany osobom, których dochód nie przekracza 1100 zł. Świadczenie ma zacząć obowiązywać od 1 października br. 

Premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu podkreślił, że wprowadzenie nowego świadczenia ma na celu wsparcie osób najbardziej pokrzywdzonych przez los. 

Poinformował, że świadczenie uzupełniające początkowo obejmie osoby, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji. – Szacujemy, że program będzie obejmował w pierwszym okresie ok. 300 tys. osób, ale w kolejnych, w związku z orzecznictwem, które będzie weryfikowało tę grupę osób, mogą się pojawić kolejne 100 tys., 200 tys., może nawet więcej tysięcy naszych rodaków – podkreślił szef rządu. 

Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa
Premier Mateusz Morawiecki i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Premier wskazał, że środki na realizację wypłat będą pochodziły z funduszu solidarnościowego. Dodał, że chce, by świadczenie zaczęło obowiązywać już od 1 października br. – Mogę z radością powiedzieć, że ten niezwykle ważny projekt społeczny będziemy mogli wdrożyć jeszcze w tym roku. To nasza obietnica i tej obietnicy na pewno dotrzymamy – zapewnił Morawiecki. 

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Wówczas szef rządu jako źródło jego finansowania wskazywał fundusz solidarnościowy oraz podatek handlowy. 

Premier odnosząc się we wtorek do kwestii podatku handlowego przyznał, że nie ma jeszcze decyzji, kiedy i w jakim kształcie to źródło finasowania będzie wdrożone. 

W połowie maja Polska w Sądzie Unii Europejskiej wygrała sprawę przeciwko Komisji Europejskiej dotyczącą podatku od sprzedaży detalicznej. Zdaniem sądu „KE popełniła błąd”, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną. 

Premier podkreślił, że projekt o świadczeniu uzupełniającym to część pakietu „Dostępność plus”, dotycząca likwidacji barier, pomocy w opiece tych osób i możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na leki. 

– Siła państwa polskiego musi być mierzona nie tylko tym, jak rośnie jego gospodarka, ile kilometrów dróg wybudowaliśmy, jak silne są nasze firmy, ale przede wszystkim taką najlepszą ludzką miarą jest to, w jaki sposób traktujemy naszych najsłabszych obywateli – powiedział szef rządu. 

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa poinformowała, że docelowa grupa objęta świadczeniem to około 500 tys. osób. – Ja się niezwykle cieszę z tego, że dzisiaj mówimy o nowej ustawie, bowiem rząd działając wiarygodnie i rzetelnie określił, że mamy środki. Te środki przewidziane są w wysokości 3 mld zł rocznie na to dodatkowe świadczenie dla osób całkowicie niezdolnych do samodzielnej egzystencji – powiedziała szefowa MRPiPS. 

Bożena Borys-Szopa: docelowa grupa objęta świadczeniem to około 500 tys. osób
Bożena Borys-Szopa: docelowa grupa objęta świadczeniem to około 500 tys. osób. Fot. PAP/Tomasz Gzell

– Powiem króciutko o procedurze: osoby, które mają orzeczoną całkowitą niezdolność do samodzielności, do samodzielnej egzystencji występują z wnioskiem do właściwych organów – powiedziała Borys-Szopa. Jak zaznaczyła świadczenie będzie przyznane na wniosek. 

Wyjaśniła, że osoba, które ma orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności wydane przez ZUS, z wnioskiem ma wystąpić do ZUS, osoba, która na orzeczenie wydane przez KRUS, ma wystąpić do KRUS. W przypadku służb mundurowych z wnioskiem należy wystąpić do właściwych im instytucji, a w przypadku orzeczeń wydanych przez inne przedmioty orzekające z wnioskami należy wystąpić do ZUS. Dodała, że na złożenie wniosku będzie pół roku. 

Z opublikowanych wcześniej informacji w wykazie prac Rady Ministrów wynikało, że łączna kwota tego świadczenia oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać 1600 zł. 

Minister rodziny pytana we wtorek przez dziennikarzy, czy takie rozwiązanie znalazło się w ostatecznej wersji projektu przyjętego przez rząd wskazała, że będzie obowiązywało kryterium 1100 zł. – Każda osoba, która ma dochód do 1100 zł włącznie dostaje całe 500 plus. Niezależnie od tego, czy ma 800 zł, 900 zł czy 1000 zł, to stosujemy kryterium 1100 zł, do którego dociera całe 500 zł – podkreśliła. 

Dla kogo świadczenie?

Jak przekazało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, projekt zakłada przyznanie 500 zł miesięcznie (świadczenie uzupełniające) osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji (dotyczy także niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym), a które nie mają prawa do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych lub są uprawnione do świadczeń emerytalno-rentowych ze wszystkich systemów (np. ZUS i KRUS). 

Ustalenie prawa do świadczenia - jak podał CIR - będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej, złożony do organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe lub do ZUS. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostaną spełnione warunki wymagane do jego przyznania – nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek o to świadczenie. 

Ze świadczenia uzupełniającego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje. Świadczenie będzie zwolnione z opodatkowania, a jego wysokość nie będzie wliczana do dochodów, od których odlicza się wydatki na cele rehabilitacyjne. Nie będzie ono także wliczane do dochodu przy ubieganiu się o świadczenia z innych systemów wspierających rodzinę (dotyczy to np. prawa do świadczeń pomocy społecznej, dodatku mieszkaniowego, dodatku energetycznego). 

Świadczenie i koszty jego obsługi będą finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

KW

Wykop Skomentuj36
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo