140 obserwujących
7209 notek
18690k odsłon
918 odsłon

Akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej. Dwóch grotołazów utknęło

Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot
Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot
Wykop Skomentuj27

W Tatrach trwa wyprawa ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej, gdzie utknęło dwóch grotołazów. Wąski korytarz jaskini zalała woda.

Akcję rozpoczęto 17 sierpnia. Następnego dnia w niedzielę ratownikom wciąż nie udało się nawiązać kontaktu z uwięzionymi osobami. Początkowo w poszukiwaniach brało udział 9 ratowników teraz ta liczba wzrosła do 11. Grotołazów szukają także strażacy z Krakowa.

Nie mają szans na samodzielne wyjście

Dwóch grotołazów utknęło w korytarzu, który na skutek ulewy wypełniła woda. Nawiązali kontakt głosowy ze swoimi towarzyszami, którzy powiadomili ratowników. Wody jest na tyle dużo, że grotołazi nie mają szansy na samodzielne wyjścia. Znajdują się oni w dość odległej od otworu partii tej jaskini w okolicy tak zwanej Studni Wiatru – poinformował Roman Kubin, ratownik TOPR kierujący akcją. 

Zdaniem ratownika, zalanie jaskini mogły spowodować ostatnie nawalne deszcze. W takich sytuacjach zebrana w gruncie woda może bardzo szybko i niespodziewanie wypełnić korytarze jaskini. Szczęśliwie deszcze ustały, co daje nadzieję na uratowanie uwięzionych.

Ratownikom TOPR-u pomagają także strażacy z Krakowa. – W godzinach porannych dostaliśmy dyspozycję o wsparcie działań ratowniczych przez naszą grupę specjalistyczną ratownictwa wysokościowego, w Tatry udało się pięciu naszych ratowników, którzy na miejscu stanowią wsparcie dla działań ratowników TOPR. Mamy na celu uwolnienie dwóch grotołazów z zalanej jaskini. Grupa wzięła swoje pełne wyposażenie potrzebne do takich działań – poinformował oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Krakowie Bartłomiej Rosiek.

Ratownicy obawiają się o zdrowie grotołazów

Bezpośrednio w Jaskini działa w tej chwili 27 ratowników oraz zawiadamiający o zdarzeniu grotołaz. Ze względu na długi czas przebywania poszukiwanych grotołazów w ekstremalnych warunkach, istnieje poważna obawa o ich stan zdrowia – powiedział z kolei dyżurny TOPR Piotr Konopka.

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 km, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych. W niedzielę 18 sierpnia ratownikom TOPR wciąż nie udało się nawiązać z nimi kontaktu.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot
Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot
Grupa ratowników wyruszyła na pomoc uwięzionym grotołazom. fot. PAP/Grzegorz Momot
Wykop Skomentuj27
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości