149 obserwujących
7777 notek
20481k odsłon
2825 odsłon

Kaczyński: Warszawa będzie osobnym województwem. Marszałek Struzik zaniepokojony

Jarosław Kaczyński chce województwa warszawskiego. Fot. PAP/Piotr Polak
Jarosław Kaczyński chce województwa warszawskiego. Fot. PAP/Piotr Polak
Wykop Skomentuj112

Jarosław Kaczyński zapowiedział podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie. Przeciwnikiem pomysłu jest marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

Wydzielenie warszawskiego województwa ze struktury administracyjnej samorządu ma rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza – uważa lider Prawa i Sprawiedliwości. 

Adam Struzik skomentował, że szef PiS wrócił do pomysłu podzielenia, „a tak naprawdę rozbioru województwa mazowieckiego”. – To są pomysły, które powtarzają się co wybory. Są adresowane do ludzi, którzy być może nie rozumieją, że dzisiaj Mazowsze, to jest jeden z najlepiej rozwijających się regionów europejskich, że taki podział oznaczałby cofnięcie się w rozwoju – zaznaczył Struzik. – To jest absolutnie destrukcyjny pomysł i zdecydowanie się temu przeciwstawiamy – ocenił. 

Marszałek Adam Struzik jest przeciwnikiem wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego
Marszałek Adam Struzik jest przeciwnikiem wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego. Fot. PAP/Piotr Augustyniak

Marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik (PSL) najbardziej obawia się o swój fotel marszałkowski, dlatego jest przeciwnikiem podziału województwa - odpowiedział wicepremier Jacek Sasin. 

Sasin w czwartek w Polsat News był pytany o tę sprawę. Jak zaznaczył, nie ma jeszcze konkretnego projektu ustawy w tej sprawie. – Ale jest absolutne przekonanie, że jest to niezbędne – stwierdził. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w większości krajów UE „regiony stołeczne, stolice, są wydzielone jako oddzielne jednostki administracyjne”. – I my chcemy zrobić to samo – oświadczył. 

Wicepremier odniósł się jednocześnie do krytyki tego pomysłu przez marszałka woj. mazowieckiego.  

Odnosząc się do tych słów Sasin powiedział: „Myślę, że marszałek Struzik to się najbardziej obawia o swój fotel marszałkowski; jest przeciwnikiem tego rozwiązania, mimo że tak bardzo podkreśla, że tak bardzo mu chodzi rzeczywiście o to Mazowsze lokalne, poza warszawski”. 

Wicepremier zwrócił uwagę, że jeśli będą dwa województwa, „to pewnie trzeba będzie również zrobić nowe wybory do samorządu jednego i drugiego województwa”. – I w takim kontekście tą wypowiedź marszałka traktuję – dodał.

KW

Wykop Skomentuj112
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka