148 obserwujących
7755 notek
20427k odsłon
2143 odsłony

Ulica Podlaska zastąpi ulicę Szendzielarza „Łupaszki”. Zadecydował jeden głos

Białystok. fot. Wikimedia/Karol Rutkowski/
Białystok. fot. Wikimedia/Karol Rutkowski/
Wykop Skomentuj129

Ulica Majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku zmieniła nazwę na Podlaska. Zdecydował jeden głos. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja z udziałem mieszkańców. Na sesji pojawiła się duża grupa przeciwników zmiany.

Ulica Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki” na osiedlu Skorupy od początku wzbudzała emocje w Białymstoku. Nazwę przeforsowali w kwietniu 2018 r. radni PiS, którzy mieli wtedy większość w radzie. Prezydent miasta proponował inną nazwę: Podlaska.

Gdy tablice z patronem ulicy tam stanęły, ktoś nakleił na nich wlepki z hasłem "zbrodniarz”. Na płocie otaczającym pobliską budowę malowane były hasła m.in. "Łupaszko – morderca!!!”, „Miejsce zbrodniarzy jest na śmietniku historii. Łupaszko to ludobójca!!!”. Do tej pory co jakiś czas ktoś oblewa tablice z nazwą czerwoną farbą.

Nazwa ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" od początku wzbudza emocje w Białymstoku. Ulicę na osiedlu Skorupy imieniem mjr Łupaszki Rada Miasta nazwała w kwietniu 2018 r. Inicjatorami byli radni PiS, którzy mieli wtedy większość w tej radzie. Radni nadali ulicy nazwę mjr Szendzielarza, mimo że prezydent miasta Tadeusz Truskolaski proponował inną nazwę: Podlaska.

W obecnej kadencji samorządu PiS jest w opozycji w radzie miasta. Większość ma Koalicja Obywatelska, w skład której wchodzą radni Forum Mniejszości Podlasia, którzy już wcześniej zapowiadali starania o zmianę nazwy ulicy. Twierdzą, że na szlaku oddziałów "Łupaszki” "były spalone wsie i ludność cywilna”.

Przeciwko zmianie nazwy ulicy opowiadała się natomiast m.in. Młodzież Wszechpolska, która organizowała społeczną zbiórkę podpisów w tej sprawie. Pomysł zmiany krytykowała także np. podlaska NSZZ "Solidarność”.

Kiedy kilka tygodni temu sprawa zmiany nazwy pojawiła się w porządku sesji rady, środowiska i organizacje prawicowe wróciły do protestów, przeciwni zmianie byli m.in. działacze Fundacji Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej i Młodzieży Wszechpolskiej.

Ostatecznie zmiana została przegłosowana, ale samo głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja na sesji. Trzynastu radnych było za zmianą, dwanaście osób przeciw. Co prawda w założeniu ulica miała nosić nazwę "100-lecia Praw Kobiet”, ale w trakcie sesji radni Koalicji Obywatelskiej wprowadzili poprawkę, by była to pierwotnie planowana nazwa, czyli ulica Podlaska.

KJ

Wykop Skomentuj129
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka