155 obserwujących
8155 notek
21515k odsłon
552 odsłony

Zarząd PO: Budka na szefa klubu parlamentarnego. Będą prawybory prezydenckie

Małgorzata Kidawa-Błońska i Bartosz Arłukowicz po spotkaniu w gronie zarządu PO. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Małgorzata Kidawa-Błońska i Bartosz Arłukowicz po spotkaniu w gronie zarządu PO. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wykop Skomentuj24

Borys Budka awansuje na szefa klubu parlamentarnego - taka jest rekomendacja zarządu PO. Politycy największej partii opozycyjnej wysuwają koncepcję prawyborów, a kandydat na prezydenta zostanie wyłoniony 14 grudnia. 

Platforma Obywatelska zmienia reguły prawyborów. W 2010 roku Bronisława Komorowskiego wybrali wszyscy członkowie partii. Zarząd PO zdecydował, że kandydat w wyborach prezydenckich zostanie ogłoszony na podstawie głosów elektorów zaproszonych na konwencję krajową. Politycy powalczą o głosy 1200 elektorów. 

Wyborcy dowiedzą się, kto będzie rywalem Andrzeja Dudy 14 grudnia. Wówczas odbędzie się tajne głosowanie. Jak podaje RMF FM, nie wszyscy działacze PO są zadowoleni z takiego obrotu spraw. Część z nich żądała, by przedstawić kandydaturę już teraz, a nie zwlekać do połowy grudnia. Jeśli taki wniosek zostałby zaakceptowany przez zarząd krajowy PO, kandydatką największej partii opozycyjnej zostałaby Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak zmieni się polityka krajowa?

- Ja nie wiem dzisiaj, ilu jest chętnych do ubiegania się o nominację. Poczekajmy do 19 listopada, zobaczymy, ile osób myśli o tym, żeby być kandydatem Platformy Obywatelskiej w tych wyborach. Nie można a priori założyć, że nie ma innego kandydata - stwierdził Sławomir Neumann, zwolennik prawyborów w szeregach Koalicji Obywatelskiej. Oprócz Kidawy-Błońskiej, brane są pod uwagę takie nazwiska jak Radosław Sikorski, Bartosz Arłukowicz i Rafał Trzaskowski. 

Posłanka po spotkaniu w gronie najważniejszych polityków PO stwierdziła, że szanuje i rozumie decyzję Donalda Tuska o rezygnacji ze startu w wyborach prezydenckich. - Kandyduję w prawyborach i cieszę się, że mamy ten kalendarz - zapewniła Kidawa-Błońska. 

- Ustaleniem zarządu jest, że w dniu Konwencji Krajowej 14 grudnia ruszy kalendarz jeśli chodzi o wybory wewnętrzne, ogłoszona zostanie przez Radę Krajową decyzja o rozpisaniu wyborów przewodniczącego Platformy - powiedział Jan Grabiec. Na szefa PO będą mogli głosować wszyscy statutowi członkowie ugrupowania. 

Następnie, gdy dokona się wybór nowego przewodniczącego partii, rada krajowa przedstawi sekretarza generalnego PO i skład zarządu krajowego. Dotychczas chęć startu w wyborach na szefa Platformy wyraził Borys Budka, którego zarząd rekomenduje na przewodniczącego klubu.

W gronie potencjalnych kandydatów znajdują się m.in. Rafał Trzaskowski i Grzegorz Schetyna. Szef PO nie chciał jednak odpowiedzieć na pytanie, czy będzie ponownie zabiegał o tę funkcję. 

- Będziemy o tym rozmawiać 14 grudnia - uciął temat Schetyna. 


GW

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka