140 obserwujących
7224 notki
18730k odsłon
561 odsłon

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Prezydenci Frank-Walter Steinmeier, Janos Ader, Andrzej Duda i Milos Zeman kładą róże dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Prezydenci Frank-Walter Steinmeier, Janos Ader, Andrzej Duda i Milos Zeman kładą róże dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Wykop Skomentuj22

Niemcy świętują 30. rocznicę upadku muru berlińskiego, czyli koniec zimnej wojny i komunizmu w Europie. W głównych uroczystościach rocznicowych w Berlinie udział bierze m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać dziś tutaj, w Berlinie, w miejscu bardzo symbolicznym, w miejscu gdzie na pamiątkę tamtych dramatycznych dla nas lat, kiedy Berlin, świat i Europa były podzielone na część wschodnią i część zachodnią, kiedy my znajdowaliśmy się jako naród, jako państwo poza żelazna kurtyną w sowieckiej strefie wpływów - powiedział Andrzej Duda.Zaznaczył, że dzisiaj czcimy pamięć upadku tej żelaznej kurtyny. - Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie właśnie w sposób symboliczny ona upadła poprzez upadek, poprzez zburzenie muru berlińskiego, poprzez zniesienie tego podziały Niemiec na wschodnie i zachodnie - mówił prezydent.

Podczas głównych uroczystości, które odbyły się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego Bernauer Strasse, prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczcili osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód.

- Zbyt wiele osób stało się ofiarami dyktatury SED (Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec). Nie zapomnimy o nich. Wspominam ludzi, którzy zostali zabici przy tym murze, ponieważ szukali wolności. Wspominam też 75 tys. osób, które były więzione, ponieważ próbowały uciec z NRD. Wspominam ludzi, którzy cierpieli represje, ponieważ ich krewnym udało się uciec - mówiła Merkel podczas głównych uroczystości rocznicowych w Berlinie.

Podkreśliła, że pokojowa rewolucja w NRD nie byłaby możliwa bez "odważnych wzorów", z których mogła czerpać, m.in. polskiej Solidarności i czeskiej Karty 77.

Zwróciła uwagę, że 9 listopada jest szczególnym dniem w Niemieckiej historii: w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku miała miejsce Noc Kryształowa - masowy pogrom Żydów na terenie III Rzeszy zainspirowany przez władze nazistowskich Niemiec. - Ten dzień napomina nas, że musimy zdecydowanie przeciwstawiać się nienawiści, rasizmowi i antysemityzmowi. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by bronić wolności, demokracji, godności ludzkiej i praworządności - apelowała szefowa niemieckiego rządu.

Zobacz galerię zdjęć:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/TIMM SCHAMBERGER Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/TIMM SCHAMBERGER Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN +2 zdjęcia +3 zdjęcia
30. rocznica upadku muru berlińskiego


Wcześniej prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier podziękował Polakom, Czechom, Słowakom i Węgrom za wkład w zburzenie muru berlińskiego. - Bez odwagi i dążenia do wolności Polaków, Węgrów, Czechów i Słowaków pokojowe rewolucje w Europie Wschodniej i jedność Niemiec nie byłyby możliwe - powiedział prezydent.

Wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie. Oprócz Andrzeja Dudy przyjechali do Berlina także prezydenci: Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader.

Polski prezydent odwiedzi także były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Mur berliński to długi na 156 km system umocnień, który przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. 9 listopada 1989 r. otwarto wszystkie przejścia graniczne między podzielonymi częściami miasta.

ja

Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka