Prezydenci Frank-Walter Steinmeier, Janos Ader, Andrzej Duda i Milos Zeman kładą róże dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
Prezydenci Frank-Walter Steinmeier, Janos Ader, Andrzej Duda i Milos Zeman kładą róże dla upamiętnienia ofiar muru berlińskiego, fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Prezydent Andrzej Duda na obchodach 30. rocznicy upadku muru berlińskiego

Redakcja Redakcja Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

Niemcy świętują 30. rocznicę upadku muru berlińskiego, czyli koniec zimnej wojny i komunizmu w Europie. W głównych uroczystościach rocznicowych w Berlinie udział bierze m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

- Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać dziś tutaj, w Berlinie, w miejscu bardzo symbolicznym, w miejscu gdzie na pamiątkę tamtych dramatycznych dla nas lat, kiedy Berlin, świat i Europa były podzielone na część wschodnią i część zachodnią, kiedy my znajdowaliśmy się jako naród, jako państwo poza żelazna kurtyną w sowieckiej strefie wpływów - powiedział Andrzej Duda.



Zaznaczył, że dzisiaj czcimy pamięć upadku tej żelaznej kurtyny. - Czcimy tutaj, w Berlinie, gdzie właśnie w sposób symboliczny ona upadła poprzez upadek, poprzez zburzenie muru berlińskiego, poprzez zniesienie tego podziały Niemiec na wschodnie i zachodnie - mówił prezydent.

Podczas głównych uroczystości, które odbyły się w miejscu pamięci na przylegającej niegdyś do muru berlińskiego Bernauer Strasse, prezydent Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel uczcili osoby, które zginęły przy próbie ucieczki na Zachód.

- Zbyt wiele osób stało się ofiarami dyktatury SED (Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec). Nie zapomnimy o nich. Wspominam ludzi, którzy zostali zabici przy tym murze, ponieważ szukali wolności. Wspominam też 75 tys. osób, które były więzione, ponieważ próbowały uciec z NRD. Wspominam ludzi, którzy cierpieli represje, ponieważ ich krewnym udało się uciec - mówiła Merkel podczas głównych uroczystości rocznicowych w Berlinie.

Podkreśliła, że pokojowa rewolucja w NRD nie byłaby możliwa bez "odważnych wzorów", z których mogła czerpać, m.in. polskiej Solidarności i czeskiej Karty 77.

Zwróciła uwagę, że 9 listopada jest szczególnym dniem w Niemieckiej historii: w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku miała miejsce Noc Kryształowa - masowy pogrom Żydów na terenie III Rzeszy zainspirowany przez władze nazistowskich Niemiec. - Ten dzień napomina nas, że musimy zdecydowanie przeciwstawiać się nienawiści, rasizmowi i antysemityzmowi. Musimy robić wszystko, co w naszej mocy, by bronić wolności, demokracji, godności ludzkiej i praworządności - apelowała szefowa niemieckiego rządu.

Zobacz galerię zdjęć:

Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Fot. PAP/EPA/HAYOUNG JEON Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/TIMM SCHAMBERGER Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/TIMM SCHAMBERGER Niemcy, obchodzy 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN
30. rocznica upadku muru berlińskiego


Wcześniej prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier podziękował Polakom, Czechom, Słowakom i Węgrom za wkład w zburzenie muru berlińskiego. - Bez odwagi i dążenia do wolności Polaków, Węgrów, Czechów i Słowaków pokojowe rewolucje w Europie Wschodniej i jedność Niemiec nie byłyby możliwe - powiedział prezydent.

Wieczorem przed Bramą Brandenburską odbędzie się wielki pokaz sceniczny, a Steinmeier wygłosi tam przemówienie. Oprócz Andrzeja Dudy przyjechali do Berlina także prezydenci: Czech Milosz Zeman, Słowacji Zuzana Czaputova i Węgier Janos Ader.

Polski prezydent odwiedzi także były obóz koncentracyjny w Sachsenhausen. Złoży tam wiązankę kwiatów przy tablicy poświęconej pamięci 183 profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych wyższych uczelni Krakowa, którzy w listopadzie 1939 r. zostali aresztowani i wywiezieni do obozu w Sachsenhausen w ramach tzw. Sonderaktion Krakau.

Mur berliński to długi na 156 km system umocnień, który przez 28 lat oddzielał Berlin Zachodni od Wschodniego. 9 listopada 1989 r. otwarto wszystkie przejścia graniczne między podzielonymi częściami miasta.

ja

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka