Blog
Moim interesem jest interes Polaków i Polski
1maud
1maud Człowiekiem myślącym.
357 obserwujących 1653 notki 4105190 odsłon
1maud, 19 października 2008 r.

Naprawdę jaki jesteś nie wie nikt (2)

Biografia polityczna

W czasach studenckich D.Tusk aktywnie współtworzył NZS na UG., gdzie studiował historię na kierunku nauczycielskim. Kilka miesięcy później został przewodniczącym "Solidarności" w Wydawnictwie Morskim i dziennikarzem wydawanego przez związek tygodnika "Samorządność". Był jednym z najbliższych współpracowników jej naczelnego redaktora Lecha Bądkowskiego – pisarza, przywódcy ruchu kaszubskiego, pierwszego rzecznika "Solidarności". Pisał do kaszubskiego miesięcznika "Pomerania".

W stanie wojennym nie był internowany. Za działalność opozycyjną został wyrzucony z państwowej firmy. Rozpoczął pracę w spółdzielni Świetlik, gdzie w latach 1983-1990 pracował na dużych wysokościach. To z tego okresu pochodzą wspomnienia o dużych pieniądzach i dużych pokusach(alkohol, marihuana)

W Gdańsku powstał Klub Liberałów. Głównymi pomysłodawcami byli Jan Krzysztof Bielecki, Janusz Lewandowski, Jacek Merkel, Maciej Płażyński ,ale od początku zadeklarowanym członkiem i zwolennikiem powstających tam wizji polityczno –gospodarczych był także Donald Tusk.

Na bazie Klubu powstaje partia Kongres Liberalno-Demokratyczny .Jej naturalnym przywódcami jest JKBielecki i Janusz Lewandowski.

Tusk obejmuje funkcję jednego z likwidatorów wydawnictwa RSW Prasa Ksiażka Ruch , która sprawuje przez 2 lata, do 1991 roku.

W 1991 r, po nieudanej próbie stworzenia rządu przez Jana Olszewskiego , premierem zostaje JK Bielecki. Mimo , że szefem partii zostaje Tusk, a kilku działaczy obejmuje teki ministrów,w tym Michał Boni. D.Tusk nie jest postrzegany przez kolegów z Klubu jako materiał na polityka. Jest słynny z niepunktualności i niefrasobliwości.Dlatego nie jest brany pod uwagę przy obsadzaniu jakichkolwiek stanowisk. Rząd Bieleckiego przetrwał niespełna rok, po nim funkcje premiera obejmuje Jan Olszewski.

I wtedy po raz pierwszy to nie KLD i jej polityczni liderzy odgrywają jedną z pierwszych ról w obalaniu rządu Olszewskiego . Film Nocna Zmiana doskonale obrazuje rolę Donalda Tuska. W 1994 , po przegranych wyborach , to Donald Tusk jest inicjatorem połączenia z KLD z UW. Po połączeniu zostaje jej wiceprzewodniczącym. Nie chce jednak zadowolić się pozycją 2-ego w partii i staruje na szefa. Przegrywa z Bronisławem Germekiem i to jest bezpośrednim asumptem do założenia w 2000 r. PO .

Nową partię buduje przy współudziale Olechowskiego, którego bardzo głośno krytykował i protestował przeciwko w popieraniu jego kandydatury przez UW w wyborach prezydenckich w 2000 r. Jako przyczynę swojego sprzeciwu podawał” zbyt duże różnice w życiorysie” Kilka miesięcy później te różnice pozwoliły mu spokojnie z Olechowskim, Płażyńskim , Rokitą , Gilowska i Komorowskim budować Platformę.

Olechowski dość szybko przestał być twarzą PO ,Płażyński odszedł, nie akceptując polityki forsowanej przez Tuska . Rokita został zepchnięty na boczny tor, Gilowska usunięta z partii .Praktycznie przy Tusku z „twarzy” PO pozostał jedynie Bronisław Komorowski. I profesor Marian Filar w tle.

Pozostali też liberalni działacze, którzy pomagali mu tworzyć PO, tacy jak Grzegorz Schetyna, Mirosław Drzewiecki, Cezary Grabarczyk. Żaden z nich jednak nie stanowił zagrożenia dla Tuska . Może Piskorski, który został odsunięty w atmosferze skandalu.

Bo Donald Tusk, wbrew kreowanemu wizerunkowi, to polityk twardy i bezwzględny. – z takim określeniem w stosunku do pana premiera ,użytym przez Witolda Gadomskiego, się zgadzam.

Dzięki Donaldowi Tuskowi wraca do polityki i obejmuje stanowisko w rządzie inny działacz KLD Michał Boni. oraz Sławomir Nowak. Pozostali koledzy z byłego KLD rozpoczęli swoje kariery w biznesie. Nie zawsze chlubne. Wokół innych mnożą się kontrowersje(np. Ryszard Grobelny)

Koledzy z KLD

. Janusz Lewandowski od wielu lat ma kłopoty z prokuraturą. Chodzi o błędy w prywatyzacji w okresie, gdy był ministrem przekształceń własnościowych, dwóch spółek skarbu państwa: KrakChemii i Techmy. Straty oszacowano na 2 mln 389 tys. zł. Byli działacze KLD, jeśli nie kontynuowali kariery politycznej np. w Platformie, to realizowali się w biznesie.

Z kolei Jacek Merkel, uwikłany jest w skandal ze spółką 4Media ,( kiedy przejęła w 2001 r. dziennik "Życie", spekulowano, że stanie się ono gazetą Platformy. Okazało się jednak, że to przejęcie doprowadziło do zniknięcia dziennika z rynku na ponad rok ( powrócił z nowym właścicielem). Firma Merkela powstała na zasadzie tzw. wydmuszki. Były polityk KLD opanował ze wspólnikami będącą na skraju bankructwa spółkę giełdową Chemiskór, zmieniając nazwę na 4Media. Jej akcjami z nowych emisji płacono za kolejne tytuły prasowe. W ten sposób usiłował zbudować koncern medialny unikając własnych inwestycji. Wydawane przez 4Media tytuły zaczęły upadać w atmosferze skandalu. Dziś warszawska prokuratura prowadzi dwa śledztwa dotyczące 4Mediów, m.in. w sprawie podawania nieprawdy w informacjach przekazywanych Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. „ (źródło; Głos Wybrzeża)
Mało kto pamięta, ze dawnym partyjnym kolegą Tuska był zastrzelony minister sportu w rządzie AWS
Jacek Dębski

Opublikowano: 19.10.2008 17:36.
Autor: 1maud
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

image

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Kiedy w grę wchodzi dobro ludzi,m ja nie patrzę i nie patrzyłam nigdy na polityczne konotacje....
  • Powinni dyżurować całodobowo! To są właśni te szczegóły, które trzeba wyjaśnić! Dla...
  • Racjonalnie!!!! I o to chodzi. Pozdrawiam serdecznie

Tematy w dziale