1maud 1maud
1514
BLOG

Czy damy wyborczą szansę rodakom z Polonii?

1maud 1maud Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 170

Około 21 milionów Polaków i osób pochodzenia polskiego mieszka poza terytorium naszego kraju.

W tegorocznych wyborach parlamentarnych w Polsce następuje przełom w relacjach: Kraj- Polska Emigracja. Kandydatem na senatora (głosować mogą na niego wyborcy w USA i mieszkańcy Mazowsza) jest pan profesor Marek Rudnicki. I chociaż jest to rozwiązanie preferujące Polonię zza Oceanu- tak zwane „pierwsze koty za płoty „ mogą być początkiem wyłomu, dającym Polonii realny wpływ na działania w jej macierzystym kraju.

Zadanie wyborcze jest trudne- trzeba przekonać do siebie całą Polonie, także tą z innych kontynentów oraz samych Warszawiaków.

Profesor Rudnicki w środowisku amerykańskiej Polonii jest mocno rozpoznawalny, o tyle w Polsce, Europie czy Australii należy przybliżyć postać polonijnego kandydata.

 Polonia chicagowska to największe skupisko Polaków w USA. Na 10,5 mln naszych rodaków w USA, aż 1,5 zamieszkuje rejon Chicago*..Z mojej niedawnej wizyty w USA i spotkań z Polonią odniosłam wrażenie, że różne organizacje polonijne, ( a jest ich wiele) mają różne wizje działania na rzecz Kraju i samej Polonii. Nie mniej jednak wizja posiadania reprezentanta Polonii w polskim Senacie winna te różnice zniwelować. Trzeba jednak pamiętać, że wielu Polaków w USA nie głosuje z uwagi na trudności w dojeździe do punktów wyborczych. Czas chyba najwyższy, aby dać możliwość głosowania korespondencyjnego bądź internetowego?

   Co wiemy o pan doktorze Rudnickim? Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. To on, po pacyfikacji Kopalni Wujek, drogą komunikatu radiowego zawracał karetki z rannymi górnikami, jadące do szpitala MSW do cywilnego CSK w Katowicach Ligocie. W ten sposób sprytnie obronił rannych przed represjami ze strony władzy. Aktywnie działał w organizacjach podziemnych, był kolporterem gazetek podziemnych.

   Jak wielu Polaków w tamtym okresie wyjechał do USA. Tam odniósł spektakularny sukces zawodowy. Równocześnie, nigdy nie porzucając drogi rozpoczętej w czasach polskiej Solidarności, zajął się pomocą medyczną dla Polonii w USA i dla polskich lekarzy z kraju, szukających w USA możliwości pozyskania nowoczesnych terapii dla Polaków. Był organizatorem bezpłatnych mammografii dla Polek, pracujących w Chicago i okolicach. Jako prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, został mianowany członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Organizator i uczestnik wielu wydarzeń polonijnych, promujących polską historię, dokonania, wydarzenia. W USA jest członkiem Collegium of Eminent Scientists, gromadzących najbardziej prominentnych przedstawiciele polskiej nauki na emigracji. Pełni też funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Rady Naukowej „Wiadomości Lekarskich”. Jest autorem audycji radiowych.

   Wielu innych, z naszych polonijnych rodaków, aktywnie działa na rzecz relacji Polonii z Macierzą. Wśród nich są działający na rzecz upowszechnienia wiedzy dotyczącej ACT 447, walczący o pozostawienie Pomnika Katyń w Jersey City, szefowie polskich Klubów ( w tym Gazety Polskiej). Wydaje się jednak, że wystawienie profesora Marka Rudnickiego jest przysłowiowym strzałem w 10-tkę. Czy Polonia będzie miała swojego przedstawiciela w polskim Senacie zależy od konsolidacji wysiłków samej Polonii oraz woli Warszawiaków. To w Warszawie

mieści się Biuro Zarządu Krajowego

Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". I to mieszkańcy stolicy będą w dużej mierze przesądzać o tym, jaki jest ich stosunek do tych, którzy o Polskę walczą, dla Polaków działają, zamieszkując w oddaleniu od Ojczyzny. Warto o tym wysiłku i altruizmie pamiętać w dniu głosowania. Trzymam kciuki za wybór profesora Marka Rudnickiego.

      *Na drugim miejscu plasuje się Nowy Jork (700 tys.), dalej Detroit (400 tys.). W niektórych miastach znajdują się również polskie dzielnice (Chicago: Jackowo, Trojcowo, Detroit: Hamtramck, Nowy Jork: Brooklyn-Greenpoint, Filadelfia: Richmond.

P.S. Polonia na świecie 1. Stany Zjednoczone (z liczbą około 10.600.000 osób)

Największe skupisko w Chicago bo około 1,5 miliona. Na drugim miejscu plasuje się Nowy Jork (700 tys.), dalej Detroit (400 tys.). W niektórych miastach znajdują się również polskie dzielnice (Chicago: Jackowo, Trojcowo, Detroit: Hamtramck, Nowy Jork: Brooklyn-Greenpoint, Filadelfia: Richmond.

2. Niemcy (około 2.100.000 osób)

Główne skupiska to te w dawnych Niemczech Zachodnich (pochodzące zwłaszcza ze starej emigracji oraz fali lat 80). Zagłębie Ruhry (700 tys.), Berlin (180 tys.), Hamburg (110 tys.), Brema (30 tys.), poza tym Frankfurt, Monachium, Hanower.

3. Brazylia (około 1.900.000 osób)

Stany Parana, Rio Grande do Sul, Santa Catarina, Sao Paulo, Rio de Janeiro. Kurytyba w Stanie Parana uchodzi za wielka kolebkę emigracji chłopskiej, Parana – według danych polonijnych 700 tys., Santa Catarina – około 280 tys., Rio Grande do Sul – 300 tys.

4. Francja (około 1.000.000 osób)

W samym Paryżu ponad 300 tys. (Wielka Emigracja i emigracja solidarnościowa) oraz regiony północno-zachodnie (emigracja robotnicza).

5. Kanada (około 1.000.000 osób)

W Kanadzie przewodzi Toronto – 250 tys. (szczególnie Roncesvalles Avenue i okolice oraz Brampton i Mississauga). Trudno określić liczbę Polaków na Wyspach Brytyjskich z powodu bardzo aktywnej obecnie emigracji zarobkowej, ale szacuje się ją również na około milion osób.W związku z wydarzeniami najnowszej historii wielu Polaków żyje także na Litwie (Wilno), Białorusi (Grodno) i Ukrainie (Lwów).Warto także zwrócić uwagę na fakt, że małe grupy polonijne (5-10 osób) istnieją również w takich miejscach jak Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali oraz Antarktyda (polska stacja badawcza). Według spisu powszechnego z 2016 roku 183 974 osób udzieliło odpowiedzi, że posiada polskie korzenie, z czego: 110 680 przyznało, że oboje rodziców urodziło się w Polsce,18 032 przyznało, że tylko ojciec urodził się w Polsce, 12 797 przyznało, że tylko matka urodziła się w Polsce, 40 782 przyznało, że oboje rodzice urodzili się w Australii, ale posiadają polskie korzenie. Spośród wszystkich Polaków i osób polskiego pochodzenia w Australii, 48 083 używa języka polskiego w domu

http://wspolnotapolska.org.pl/dzienpolonii/index.php

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polonia_w_Australii

http://wartowiedziec.pl/serwis-glowny/styl-zycia/12472-polonia-w-liczbach-czyli-najwiksze-skupiska-polonii-na-wiecie


1maud
O mnie 1maud

Utwórz własną mapę podróży.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka