Blog
Z PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
Lidia Geringer de Oedenberg
Lidia Geringer de Oedenberg Kwestor Parlamentu Europejskiego do 1 lipca 2014 r.
22 obserwujących 409 notek 368638 odsłon
Lidia Geringer de Oedenberg, 25 listopada 2010 r.

Prestiżowa placówka we Wrocławiu

Kilkunastoosobowa grupa urzędników Parlamentu Europejskiego (PE) i Komisji Europejskiej osiądzie na stałe we Wrocławiu na początku 2011r., a samo Biuro Informacyjne obu instytucji, zwane też Domem Europy, rozpocznie działalność w pierwszym kwartale 2011 r.

Jako Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego nadzoruję m.in. zewnętrzne Biura PE, uczestniczę też w pracach specjalnej grupy roboczej, która zajmuje się właśnie tworzeniem nowej wrocławskiej placówki. Na wczorajszym posiedzeniu zdołaliśmy ustalić wiele szczegółów, w tym możliwy wrocławski adres przyszłego Domu Europy. Niestety nie mogę go jeszcze wyjawić, gdyż do pełnego dossier potrzebna jest także opinia polskich europosłów na temat tej lokalizacji oraz zielone światło z Prezydium Parlamentu, umożliwiające podjęcie ostatecznych negocjacji - prowadzących do podpisania umowy.

Zapewniam jednak, że jest to dobry adres.

Pod koniec października br. we Wrocławiu gościła 7-osobowa delegacja Parlamentu i Komisji, która zapoznała się z naszym rynkiem nieruchomości i odbyła wstępne rozmowy z lokalnymi władzami. Z raportu, zawierającego oceny poszczególnych nieruchomości, wynika, że wszystkie kryteria spełnia właściwie jedna lokalizacja.Powierzchnia: nie mniej niż 700 m2, wydzielone pomieszczenia biurowe, archiwum, sala posiedzeń, parking. Ścisłe centrum. Dobra „widoczność”, dostęp dla osób niepełnosprawnych, parter osiągalny bezpośrednio z ulicy.Z uwagi na to, że biuro ma zacząć działać jeszcze przed polską prezydencją (czyli przed 1 lipca 2011), należało skupić się na ofertach nie wymagających gruntownych, długotrwałych remontów. "Kosmetyczne" dostosowanie i zakup odpowiedniego wyposażenia mają zająć max. ok. 2-3 miesięcy i dlatego sądzę, że ceremonia otwarcia może się wydarzyć już w marcu 2011.

Sprawy (jak na tutejsze standardy) toczą się w błyskawicznym tempie. Od mojego pomysłu na stworzenie drugiego Domu Europy w Polsce (tak jak to ma miejsce w każdym dużym kraju UE) - minął nieco ponad rok. W tym czasie udało się znaleźć źródło finansowania nowej placówki, uzyskać zgodę w Prezydium i podjąć wspólnie z pozostałymi polskimi posłami - w miarę bezboleśnie - decyzję, że biuro będzie we Wrocławiu. A konkurentów było aż 11! (O kryteriach wyboru miasta pisałam wcześniej).

W najbliższych 2 tygodniach zorganizujemy kolejne spotkanie z polskimi deputowanymi, by uzyskać opinię na temat proponowanej przez nas wrocławskiej lokalizacji. Mając nadzieję, że nasza propozycja przypadnie posłom do gustu, 13 grudnia br. przedstawimy ją Prezydium PE. W agendzie znajdzie się też mandat negocjacyjny do zawarcia umowy wynajmu. Liczę na to, że jeszcze w tym roku uda się ją podpisać.

Z pozdrowieniami z Parlamentu Europejskiego,
Lidia Geringer de Oedenberg

PS Biuro Informacyjne jest prestiżowym przedstawicielstwem instytucji unijnych w państwie członkowskim. Do jego głównych zadań należy m.in.: pomoc w organizacji unijnych wydarzeń (szczytów, konferencji, seminariów), wspieranie inicjatyw społecznych związanych z UE oraz informowanie o działaniach europosłów w PE.  Ponadto Biuro prowadzi ścisłą współpracę z mediami, udzielając niezbędnych informacji o tematyce unijnej, deleguje lokalnych dziennikarzy na sesje plenarne do Strasburga, utrzymuje kontakty z Sejmem i Senatem oraz innymi władzami polskimi na szczeblu centralnym.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @ALEX_DISEASE Jestem kwestorem do 1 lipca 2014 roku. Rzeczywiście na początku 2012...
  • @YGREK2000 Rezolucja z 2006 dotyczyła ogólnie przeciwdziałania, a przykłady podano - jako...
  • @YGREK2000 Informacje na ten temat są bzdurne i redakcja, która to opublikowała nigdy nie...

Tematy w dziale